Пролетта на теория е тук, макар че температурно все още ни е трудно да я усетим. Това обаче не пречи да приготвим палтото за химическо, да извадим по-леки дрехи и да огледаме къщата, за да планираме едно солидно пролетно почистване.
Има ли смисъл обаче от него? Според Международния научен център за хигиена на дома отговорът е "не". Според председателката му Сали Блумфийлд много хора са развили нездравословни навици за почистване заради Covid-19 пандемията.
Сред тях ся постоянното почистване на пода с препарати и дезинфекциране на различни повърхности у дома. Тя обаче съветва да правим разлика между чистота и хигиена. "Чистотата е когато успеем да направим част от дома си или целия си дом да изглежда чист, като сме го почистили с прахосмукачка и забърсали. Хигиена е да се предпазим от вредните микроби."
Източник: iStock
Такива са грипът, норовирусите, Covid-19, салмонелата. А за да се предпазим от тях не ни трябва прахосмукачка. А целенасочена хигиена, както казва Блумфийлд пред ВВС. Което означава да идентифицираме потенциално опасни ситуации като ползване на тоалетната, докосване на домашни любимци, кихане и кашляне например.
Източник: iStock
Ето деветте ситуации, в които наистина да наблегнем на чистотата и миенето на ръцете според Международния научен център за хигиена на дома.
-
По време на приготвяне на храна
-
Когато ядем с ръце, а не с прибори
-
Когато сме използвали тоалетната или сменяли памперси
-
При кашляне, кихане и издухване на носа
-
Когато докосваме повърхности, които често са докосвани и от други хора (например в градския транспорт, магазините)
-
При приготвянето за пране на мръсно бельо и спално бельо
-
При грижата за домашни любимци
-
При изхвърлянето на боклука
-
При грижата за болен член на семейството