В рамките на малко повече от десетилетие смартфоните успяха да се превърнат в събирателна за всички потребителски технологии джаджа.

Днес те служат като личен компютър, GPS навигатор, средство за слушане на музика, телевизор, мини конзола за игри, фитнес асистент и какво ли още не.

Смартфонът е устройството, пред което човек е готов да сподели най-интимните си въпроси и вълнения. А начинът, по който боравим с него, може да разкрие много за нас, интересите ни, способностите и мечтите ни.

Ако си представим, че в телефона има софтуер, който записва всяко наше взаимодействие с тъч екрана, само за няколко дни този софтуер би могъл да узнае повече за нас и живота ни, отколкото знаят близките ни.

Снимка 464915

Източник: iStock

Около тази идея се върти и проектът, наречен Human Screenome Project, дело на учени от Станфорд и университета в Пенсилвания, САЩ.

Те са разработили софтуер, който на всеки пет секунди прави статична снимка на екрана на смартфона, като с времето тези снимки се натрупват в продължителен и доста информативен таймлапс клип.

Данните след това се предават към сървъри, в които сложни алгоритми започват да анализират и класифицират всичко, събрано от екрана на смартфона.

Колко пари правят големите компании от личните ни данни

Колко пари правят големите компании от личните ни данни

Скоро може и да разберем

Казано накратко, това си е чисто и просто метод за пълно следене на взаимодействието на даден потребител с телефона му, което ни се струва повече от неетично.

Снимка 464914

Източник: iStock

По думите на създателите на Human Screenome Project обаче, целият замисъл на проекта е бляскаво безобиден и подчертано полезен за всички.

Тяхната идея е, че в рамките на седмици, месеци и години алгоритмите ще могат да изградят изключително детайлни индивидуални и колективни профили на потребители от цял свят.

Селфи снимките, отражението в очите ни и злоупотребата с лични данни

Защо да внимаваме със селфитата

До какво може да доведат социалните медии

Резултатът от това начинание е една невъобразимо прецизна и богата база от данни. Тя ще разказва не само за любимите ни приложения, но и за това как се променят предпочитанията и настроенията ни, какви хора, продукти и места харесваме, какви цели преследваме, с колко пари разполагаме и още цял куп доста лични факти.

Снимка 464913

Източник: iStock

Идеята е, че тази база данни ще бъде достъпна за други "изследователски институции", които, въз основа на данните, ще могат да правят прогнози за намеренията и поведението ни, а по този начин ще могат да ни предлагат най-добрите за нас услуги и продукти.

Facebook, събирането на данни и как да изтрием историята, която платформата пази за нас

Как да изтрием данните, които Facebook събира за нас

От днес всеки може да го направи

Със сигурност можем да се сетим и за още приложения на тази отявлено интрузивна система, но предпочитаме да не се замисляме по въпроса твърде много. Засега поне.