Голяма част от планинските хижи и заслони както в България, така и в Европа, са строени преди десетилетия. И макар някои от каменните постройки да са устойчиви на капризите на времето, други не оцеляват толкова лесно.
Такава е съдбата на заслона Баруд във френския национален парк Пиренеи. Преди 10 години той е унищожен от пожар, а преди известно време беше обявен архитектурен конкурс за построяване на нов.
Той е спечелен от световноизвестното норвежко архитектурно студио Snøhetta, което вече показа проекта си и той е повече от впечатляващ. Концепцията му е базирана на желанието да се осигури заслон на туристите, като същевременно се запази "интегритета и величието на заобикалящата го природа".
Според архитектурния план новият заслон се намира мястото на изгорелия, като е извън зоната, където ендемичните растителни и животински видове са защитени. Формата му се възползва от релефа, като постройка напомня очертанията на планината.
Използваните материали също са съобразени с концепцията - рециклиран алуминий и дърво. Те са леки, устойчиви и с нисък въглероден отпечатък, което допълнително подсилва зеленото послание.
Бъдещият заслон Баруд ще може да подслонява за нощувки както туристи, така и да осигурява жилищни помещения за работещите в националния парк Пиренеи, се казва в информацията на Archilovers. Строежът започва догодина и се очаква архитектурно студио Snøhetta да го приключат до 2027 г.