Всеки ден светът ни изумява с чудесата, които побира в себе си. Дали те са дело на природата, или пък са резултат на човешкия гений - няма значение. Защото винаги може да бъдем впечатлени, винаги може открием нещо ново, дори и в привидно познатото.
Чудесата на изкуството са дело на човека. И, съвсем естествено, битуват най-често в естествената му среда - градовете. Ето и шест от тях, пръснати из света, но събрали изключителни творци и техния поглед към живота.
Флоренция, Италия
Флоренция побра в себе си хиляди ренесансови съкровища, затова и сам по себе си градът е произведение на изкуството. С архитектурни паметници, проектирани и построени от велики творци като Брунелески и Микеланджело - творческата същност на града се усеща дори когато човек просто се разхождат из улиците му.
Разбира се, истинският любител на изкуството ще се насочи към емблематичната галерия "Уфици", където ще види една от най-големите арт колекции от епохата на Ренесанса. Тук са изложени скулптури и картини на Джото и Симоне Мартини, наред с останалите творци от ренесансовия период.
Задължителна спирка е и дворецът Пити, където се помещават няколко емблематични галерии и музеи сред които Галерия Паладина, Сребърния музей и Музея на модерното изкуство. Няма как да бъде пропусната и фреската на Джорджо Вазари - "Страшният съд", в катедралата Санта Мария дел Фиоре.
Богота, Колумбия
Освен с архитектурата и географското си разположение (с надморска височина от цели 2625 метра), Богота привлича и с артистичното минало. Много художници-модернисти започват да творят още през ХХ век в града - като Дорис Салседо и Педро Руис, които обаче по политически причини, са ограничавани и дори държани в тайна.
Днес нещата са различни - пътищата и сградите са "оживени" с политически мотивирано улично изкуство, наред с музеите и галерии, които свободно представят творчеството на местни и международни художници.
Сред най-любопитните са музеят MAMBO (Музей на модерното изкуство в Богота), посветен на творците от ХХ век, както и Музея Ботеро в Ла Канделария, на който колумбийският художник Фернандо Ботеро дарява повече от 200 произведения - както свои, така и на големи имена като Пикасо и Моне.
Малага, Испания
Факт е, че най-голямата колекция от картини на Пабло Пикасо може да бъде видяна в (пренаселената) Барселона. Но истинските фенове на творчеството му ще се отправят на юг, към Малага, където е родното място на художника и където се простират красивите, слънчеви плажни ивици на Коста дел Сол, пише msn.com.
Дом на повече от 35 музея, пристанищният град става все по-популярен в последните години със своята културна история. Музеят на Пикасо отвори врати в Малага през 2003 г. и представя над 200 творби на художника.
Но тук не бива да се пропуска и Музея на Кармен Тисен, в който са събрани много от произведенията на испанските художници от ХIХ век.
Санта Фе, Ню Мексико, САЩ
Санта Фе е един от най-старите градове в Съединените щати, безкрайно вдъхновение за художниците из целия свят. Заслугата за това се приписва на особената светлина, характерна за разположения в пустинята град. А тук наистина има за всекиго по нещо. Добро начало е Canyon Road, по протежението на който са разположени над 100 галерии.
Интерес представлява и Музеят на индианските изкуства и култура, а за любителите на по-нестандартните изживявания - "Къщата на вечното завръщане", която предлага интересни арт инсталации - като хладилници и перални, водещи в друго измерение, или пък дървета, които светят в тъмното.
А почитателите на съвременното изкуство могат да отдадат почит на известната художничка на американския модернизъм Джорджия О'Кийф в музей, посветен на нейния живот и творчество.
Сеул, Южна Корея
Историческата столица на Южна Корея спокойно може да се причисли към световното съвременно изкуство, благодарение на своя Музей на изкуствата. В него любителите могат да се насладят както на постоянните експозиции на местни художници като известната Чун Кюнг Джа, така и на временни изложби на творци от целия свят.
Бързият растеж на корейската художествена култура е отразен и в редица нови проекти в града през последните години. Малки галерии се появяват навсякъде, а подобният на космически кораб площад "Dongdaemoon Design" е построен с идеята за събирателен творчески и културен център. През септември, 2022 г. кварталът "Гангман" ще бъде домакин на международния арт фестивал за съвременно изкуство "Frieze Art Fair".
Кейптаун, Южна Африка
Кейптаун е домът на най-голямата галерия за съвременно изкуство в Африка. Музеят Зеиц отворя врати през 2017 г.
Сред експонатите му са произведения на южноафриканските художници Ати-Патра Руга и Мери Сибанде, наред с много други важни и влиятелни творци от континента.
Освен Зеиц, си струва да посетим и места като района Уудсток, арт-квартал, осеян с галерии, стенописи и хипстърски кафенета, разположени около оцветеното в пастелно розово кметство.