Светът на интернет търсачките е доста по-разнообразен, отколкото си мислим. Но е факт, че повечето хора в световен мащаб предпочитат Google пред Bing на Microsoft и по-малки търсачки като AOL, Brave, Ecosia и Qwant например. 

Двойката, която осъди Google за 2.4 милиарда британски лири

Двойката, която осъди Google за 2.4 милиарда британски лири

Когато технологичният гигант злоупотребява с положението си

Ето защо с интерес поглеждаме към намеренията на Ecosia и Qwant да обединят усилия, за да създадат конкурентна търсачка на Google. 

Техните намеренията са да създадат европейска търсачка, която да намали зависимостта от Google и други големи технологични компании в САЩ.

Снимка 685678

Източник: iStock

Според CNBC, двете компании, специализирани в интернет търсенето, са се споразумели да създадат съвместно предприятие, наречено European Search Perspective (EUSP). Собствеността на EUSP е разделена поравно между Ecosia и Qwant.

Плановете са новата търсачка да заработи в началото на 2025 г. във Франция и в началото целта е да предоставя по-добри резултати от търсенето на френски и немски език.

Изборът на езици не е никак случаен, защото Ecosia е базирана в Берлин, докато Qwant в Париж. Немската търсачка е фокусирана върху устойчивостта на бизнеса и обещава да засажда по едно дърво на всеки 50 търсения.

Снимка 685664

Източник: iStock

Докато обещанията на френската търсачка са да не следи потребителите си и да не препродава техните данни. Според CNBC, инфраструктурата за търсене е нещото, което осигурява достъпа ни до мрежата, а в момента тя се контролира от Google, която заема над 90% от световния пазар.

Това означа, че дори алтернативни търсачки каквито са Ecosia и Qwant разчитат на вече съществуващи технологии от големи компании като Microsoft, за да показват резултати от търсенето. И двете търсачки няма да спрат да разчитат на Bing и Google, но стремежът им е да диверсифицират основните технологии, поддържащи техните услуги със собствен индекс, пише TechCrunch.

Това ще намали разходите и ще им позволи да финансират по-добре разработките си в сферата на изкуствения интелект.