Август месец ни предлага няколко изумителни астрономически събития, които можем спокойно да наблюдаваме поради простия факт, че е лято и можем да стоим и през нощта.
Две пълнолуния ни очакват в осмия месец на годината. При това става дума за две суперлуни - моментите, в които лунният диск е най-близо до Земята или така наречения перигей. Тогава виждаме Луната по-голяма от обикновено.
Първото е още на 1 август и се нарича "Есетрова луна". Както голяма част от наименованията на пълнолунията, и това идва от индианските племенна в Северна Америка, които по този начин отбелязват времето в годината, когато се лови най-много есетра в езерата.
Източник: iStock
В северните части на Европа това пълнолуние се нарича "Житна луна", като вероятно е свързано с жътвата.
Следващото пълнолуние за месеца, което също е суперлуна, се пада на 31 август. Това е така наречената "Синя луна", както се наименуват редките пълнолуния, които се случват два пъти в един и същи месец. От там идва и английският идиом "once in a blue moon", който означава нещо, което се случва много рядко.
Есетровата Луна ще ни изглежда около 7.1% по-голяма и 15.6 % по-ярка от обикновено пълнолуние, а Синята Луна - 7.2 % по-голяма и 15.7 % по-ярка, съобщават Stargazing News. Следващото пълнолуние - така наречената "Луна на реколтата", се пада на 29 септември.