Деменцията е от тези болести, за които все още няма доказан лек, затова и превенцията е тази, която вълнува лекари и изследователи. Проучванията по темата ни разкриват редица фактори, които увеличават риска от отключване на неврологичното заболяване.

Коронавирусът, психичните заболявания и предизвиква ли COVID-19 деменция

Предизвиква ли коронавирусът деменция

Нови изненадващи последствия от заразата

Поредният откриваме в ново изследване на британски учени. Според тях, милиони хора по целия свят с очни проблеми като дегенеративни заболявания на макулата, катаракта и причинени от диабетно състояние са в повишен риск от развитие на деменция.

Именно нарушенията в зрението се отбелязват като един от основните симптоми на неврологичното заболяване, което се очаква да засегне цели 130 милиона души до 2050 г. Това е изводът и от предишни изследвания по темата, който сега се потвърждава.

Снимка 549199

Източник: iStock

Честота на очните проблеми се увеличава с напредване на възрастта, точно както и тази на диабета, високото кръвно, сърдечните заболявания, депресията и инсулта, които също се приемат за рискови фактори за деменцията.

След оценка на здравните данни на над 12 хиляди възрастни британци изследователите установяват, че тези със свързана с възрастта макулна дегенерация имат 26% повишен риск от развитие на деменция. При тези с катаракта той е 11%, а при хората с очни заболявания, свързани диабет - цели 61%. Глаукомата не се смята за рисков фактор. 

Деменция, Алцхаймер, формирането на нови синапси и връзката с къпането в студени басейни през зимата

Защо да плуваме на открито през зимата

Ползите от студа

Комбинацията между някой от рисковите офталмологични фактори и друг от останалите изброени заболявания пък увеличава още по-осезаемо риска от неврологичното заболяване. Затова е много важно да не подценяваме нито един аспект от здравето си, съветват от Guardian.