Lonely Planet е наш верен помощник при планирането на пътувания, избора на следваща дестинация, както и кои точно места да посетим в определена страна или град. Но не по-малко ценни от пътеводителите са джобните издания с трикове за организиране на пътешествия. Ето какво ново и полезно откриваме като съвети в последния Travel Hack Handbook.
Кога да резервираме
Според наръчника, когато купуваме самолетни билети, трябва да го правим поне пет седмици преди датата на полета. Повечето авиокомпании публикуват графика си близо година по-рано, така че имаме и много повече време да го направим, за да успеем да се доредим до по-добри и икономични места.
Около 21 дни преди заминаването цените попринцип се повишават сериозно и не бива да разчитаме на сделки в последния момент, ако държим да пътуваме на всяка цена, защото те са по-скоро рядкост и изключение.
Също така повечето авиокомпании пускат намаление на цените през януари, септември и за черния петък. Това също са подходящи моменти да се сдобием с билети за мечтаната дестинация. Може да се абонираме и за туристически сайтове, които да ни информират за подобни оферти.
Източник: iStock
Сравнение
Винаги преди да направим резервация за място за настаняване трябва да сравним цените за него в различните сайтове - и да не пропускаме да видим дали има официален сайт на хотела, защото там е вероятно да намерим най-добрата цена.
Същото важи и за самолетните билети, защото различните туристически агенции могат да ни предлагат различни цени. При тях винаги правим проверка със Skyscanner или Google Flights.
Различно от другите
Ако искаме по-евтини самолетни билети, трябва да направим компромис с някой ден отпуска в повече и да пътуваме в средата на седмицата, а не в нейния край, когато го правят повечето. Така ще можем да се възползваме и от по-ниски цени за нощувки, защото най-скъпи са в петък и събота.
Източник: iStock
Задължителен аксесоар
От Lonely Planet ни съветват винаги да имаме в багажа си дълъг и широк шал, който може да бъде мултифункционален. Може да го използваме като одеяло заради силния климатик в самолета, да се преоблечен дискретно на плажа или да посетим някой храм, ако не сме подходящо облечени.
Прилошаване
Ако ни става лошо по време на полет, в Travel Hack Handbook ни съветват да си резервираме място до прозореца или пред крилата. Също така не трябва да консумираме солени, мазни или пикантни храни, да не четем и да не използваме екрани, да отворим вентилационните отвори над нас и да си носим джинджифил или лекарство срещу прилошаване.
Околосветско пътешествие
Ако сме ентусиасти да си подарим подобно приключение, от Lonely Planet съветват да го започнем между средата на април и юни, да се насочим на изток и така ще можем да хванем хубавото време почти навсякъде. Освен това ще можем да хванем евтини цени на самолетните билети, пише Daily Mail.
Места за хранене
Ако искаме да хапнем евтино и вкусно, трябва да избираме не най-лъскавите ресторанти, а по-малки и пълни с местни. Често менютата там са само на местния език, затова може да си поръчаме с посочване н това, което ни е харесало на съседната маса например или да се консултираме със сервитьорка какво ще ни препоръча.