Погрешните схващания за популярни факти, свързани със света, науката, историята, дори здравето, са широко разпространени. И причините за това са най-различни - утвърдени са като общоприети истини, втълпени са ни още от детска възраст, или пък просто имаме нужда да вярваме в тях.
Често тези факти са толкова познати, че едва ли имаме причина да ги поставяме под съмнение. Но ако човек се замисли и поразрови в различни източници на информация, ще стигне до извода, че много от тях не издържат на проверка.
Фаталната богомолка
Разказите за женската богомолка, която поглъща главата на мъжкия след чифтосване, са затвърдили статута ѝ на "фатална жена". Но истината е много по-различна. До сексуален канибализъм се стига в по-малко от една трета от случаите, обикновено когато женската гладува. Тя може да изяде главата на мъжкия преди или по време на чифтосването - и да продължи успешно да се копулира.
Източник: iStock
Редица проучвания показват обаче, че дори понякога мъжкият екземпляр изяжда женската.
Тъмната страна на Луната
Всъщност нещо като "тъмна страна" на Луната не съществува. Вероятно е известно по този начин покрай популярния едноименен албум на Pink Floyd.
Източник: iStock
"Това е фраза, която хората погрешно използват, когато искат да кажат обратната страна на Луната", обяснява инструкторът на НАСА Робърт Фрост. Това е онази част от Луната, която не е видима от Земята, макар до нея все пак да достига количество слънчева светлина в течение на лунния ден.
Петте сетива
Дори малкото дете знае, че човек притежава пет сетива. Оказва се обаче, че пет са само основните и хората могат да усещат много повече от светлина, мирис, звук, вкус и допир.
Източник: iStock
Защото възприемаме и такива съществени неща като температура (терморецепция), болка (ноцицепция), имаме чувство за равновесие (еквилибриорецепция), за положението на тялото (проприорецепция), протичането на времето (времево възприятие) и за вътрешни състояния като глад и жажда (интероцепция).
Ваксини и аутизъм
Основавайки се на измамна, напълно дискредитирана и оттеглена статия, публикувана през 1998 г., антиваксиналната истерия позволи на заболявания като морбили - някога почти изкоренени в развитите страни - да се появят отново по целия свят. И това причини над 140 000 смъртни случая само през 2018 г.
Източник: iStock
Това недоверие се е разпространи и върху други животоспасяващи имунизации срещу заболявания като грипа, който всяка година причинява множество смъртни случая по света.
Пустинна жега
Обикновено пустините се свързват с изгарящи, пясъчни пейзажи. Но далеч не всички пустини са горещи или дори топли - те могат да бъдат и студени и мъгливи.
Една от най-сухите пустини в света - Атакама в Чили, се отличава с приятни температури през цялата година и с периодични мъгливи периоди. Най-голямата пустиня пък, която покрива и голяма част от Антарктида, е и най-студеното място на Земята, с температура достигаща - 89,2 градуса по Целзий.
Малкият ефрейтор
Човекът, който е доказал, че с амбиция се постига всичко, би се огорчил, ако разбере, че погрешно е запомнен като твърде нисък, схващане, което дори е вдъхновило името на комплекса на Наполеон. Това е състояние, характеризиращо се с повишена агресия при ниските мъже.
Агресията на Наполеон обаче съвсем не идвала от проблеми с ръста. Прякорът му "малкият ефрейтор" е демонстрирал отношението към него и темперамента му, а не към физическа характеристика. Всъщност реалният му ръст е бил 1,68 м.
Светогледът на Меркатор
В продължение на векове проекцията на картата на света на фламандския картограф Герардус Меркатор (1512-1594) е доминирала в двуизмерните изображения на нашата триизмерна планета.
Но тя е довела до някои погрешни представи за света - например, че Канада е много по-голяма от САЩ (те са почти идентични по размер), че Гренландия е със същия размер като Африка (Африка е 14 пъти по-голяма) или че Южна Америка е точно под Северна Америка (тя е до голяма степен югоизточно от Флорида), пише Espresso.