Ако сме си мислили, че едва ли има грешен начин, по който да заредим съдомиялната у дома, то значи сме живели в заблуда. Оказва се, че и при тази домакинска задача походът ни може да бъде неправилен. Например в случай че не поставяме съдовете по правилния начин или пък не съобразяваме какво количество препарат да сипем.

Сушилник за съдове и други предмети, които да пускаме в съдомиялната машина

Какво да мием в съдомиялната (освен съдове)

Възможностите са много

Няколко простички съвета, които дават от Epicurious, обаче могат да се окажат доста ценни, ако искаме да започнем да зареждаме съдомиялната правилно. И още по-хубавото е, че с тяхна помощ всяко почистване ще бъде по-икономично и ефективно.

Всяка чиния да си знае мястото

Тук логиката е доста проста. По-големите и тежки съдове трябва да поставяме в долната част на уреда, а по-леките и малки - в горната. Факт е, че звучи близко до ума, но за обяснението защо това е правилният начин, е вероятно да не сме се сещали.

Снимка 580623

Източник: iStock

А то е, че повечето съдомиялни се загряват отдолу, съответното дъното е най-горещо и точно там е най-добре да бъдат поставяни по-издръжливите съдове.

Внимателно със струята

Естествено, ние не можем да регулираме струята, докато машината работи, но е добре да знаем откъде идва и да не я запушваме като слагаме чинии пред нея.

Снимка 580622

Източник: iStock

За да си представим най-ясно какво се случва в съдомиялната, нека направим сравнението с начина, по който работят автомивките. Тъй като струята и в двата случая обикновено е силна, когато зареждаме машината в кухнята си, препоръчително е деликатните съдове да са по-далеч от нея.

Прибори - строени с острата част нагоре

Най-добре е ножове, вилици и лъжици да поставяме с острата им част нагоре, за да може струята да почисти остатъците от храна най-ефективно.

Снимка 580624

Източник: iStock

Освен това, не бива да допускаме приборите да са твърде близо един до друг, а пък тези, които са твърде големи и не се побират в кошницата (като шпатулите например), може да сложим хоризонтално в горната част на съдомиялната.

По-малко препарат - по-добре

В случай че се водим от разбирането, че колкото повече препарат сипем в контейнера на машината, толкова по-ефективно тя ще измие съдовете, време е да обясним защо то не е правилно. Ако сипем максимално допустимото количество препарат, то винаги ще е твърде много, колкото и чинии да сме заредили. След края на програмата на миялната, ще ги извадим с мазен филм, останал от него.

Снимка 580625

Източник: iStock

За да избегнем този нежелан ефект, съветът е да пълним дозатора до една трета от вместимостта му с препарат. Или пък да минем на таблетки за нашия модел машина - с тях точната доза просто вече е съобразена.

Да сме натрупали повечко мръсни съдове не винаги е лошо

Освен до разхищение на вода и ток (а и препарат), пускането на частично празна съдомиялна, също така би довело до спукването или направо счупването на чинии, заради силата на струята.

Таблетки за съдомиялна, загоряла скара, мазни петна и още куп проблеми, които можем да разрешим с почистващите консумативи

Още 3 ползи от таблетките за съдомиялна машина

Абсолютен мултитаскър в домакинството

Така че, за да не ни се случва, най-добре да се вслушаме в следния съвет, дори и да не ни звучи изобщо приятно. Нека просто оставим да се понатрупат съдове за миене, колкото да запълним обема на машината, и чак тогава да я пуснем.