Виното е сред тези напитки, които най-вероятно присъстват в кухнята на всяко домакинство. И вероятно винаги пазим поне една бутилка за някой специален повод. Докато ѝ дойде редът обаче, е важно да знаем как да я съхраняваме правилно, за да сме сигурни, че виното ще запази вкусовите си качества.

Новото божоле е тук - защо пристигането на младото вино се празнува всяка година

Новото божоле е тук - защо пристигането на младото вино се празнува всяка година

Традицията с божоле нуво не е толкова стара

Ето кои са трите златни правила, които ни дават спокойствие, че когато отворим бутилката, съдържанието ѝ ще бъде също толкова свежо, колкото когато сме я купили.

Правилната температура

Поддържането на правилната температура е може би най-важният фактор при съхранението на вино. Температурните колебания са особено вредни, предвид че виното продължава да отлежава и в бутилката. Както високите, така и ниските температури могат да влошат вкуса на напитката и да навредят на процеса ѝ на отлежаване. Най-добре е да я съхраняваме в пространство, което е между седем и 12 градуса по Целзий.

Снимка 692995

Източник: iStock

И тъй като тази температура е по-ниска от стайната, но по-висока, отколкото е в хладилника ни, прохладно място, каквото е мазето например, е добър вариант за съхранение на виното. В случай че не разполагаме с такова, можем да инвестираме в охладител/хладилник за вино, на който да зададем точната температура.

Съхранено при правилните условия виното е годно за консумация в рамките на една година след покупката.

Далеч от светлина

Добре е да държим виното на тъмно място, за да се избегнем излагането му на светлина, която може да навреди на вкуса и аромата. Пряката слънчева светлина и флуоресцентните крушки са особено вредни.

Снимка 692997

Източник: iStock

Полезно е да знаем също, че много от вината са бутилирани в зелено или кехлибарено стъкло, тъй като донякъде предпазва напитката от светлината. Това обаче не е достатъчно, ако сме от хората, които имат навика да държат виното на кухненския плот в близост до прозорец.

Неподходящи места са също и плотът около готварската печка, както и горната повърхност на хладилника, пише сайтът MarthaStewart.com

Умерена влажност

Ако не планираме да изпием виното в рамките на 48 часа от закупуването му, не е необходимо да се съобразяваме със съхранението му при определено ниво на влажност. Но ако вкъщи имаме специални бутилки, които искаме да отлежат за по-дълго време и са запечатани с коркови тапи, е добре да ги държим на място с между 60 и 68 процента влажност.

Снимка 692996

Източник: iStock

Това е така, защото корковата тапа може да изсъхне при много сух въздух, което до доведе до навлизането на излишен кислород в бутилката и съответно до нежелано ускоряване на процеса на отлежаване. А именно той повлиява на свежестта на виното, когато се случи твърде бързо.

От друга страна, при твърде висока влажност тапата може да плесеняса, което също бихме искали да избегнем.

Може ли червеното вино да ни предпази от рак

Може ли червеното вино да ни предпази от рак

Повече ползи или повече вреди

Колкото до разположението на бутилката пък, най-добре е да я държим в хоризонтално положение. Полезно е да знаем, че тапата трябва да е в контакт с виното. В противен случай тя ще изсъхне и излишен кислород може да навлезе в бутилката. Стелажът за вино, какъвто най-вероятно сме виждали във винарни и изби, е чудесен начин да съхраняваме виното в хоризонтално положение, а освен това прави и достъпът до бутилките лесен.