Щом захладнее и дните започнат да стават по-кратки, няма как да отричаме повече - есента вече е изместила лятото. Предстоящият пъстър сезон обаче също си има свой собствен чар. Откриваме го в златистите листа, аромата на ябълки и канела, а също и тиквите, независимо от това дали ги украсяваме за Хелоуин или само ги хапваме.
В дома всичко с есента свързваме с топлината и уюта. Но за да внесем малко от този сезон и вкъщи, все пак е нужно да помислим какви промени искаме и да отделим време, за да ги реализираме.
Ето 10 идеи как да подготвим дома си за есенния сезон.
Есенно почистване
Знаем за пролетното почистване, но есента също е нужно към редовните домакински задължения да добавим измиването на прозорците, почистването на щорите или изпирането на пердетата. Ако вкъщи имаме камина и планираме да я използваме, е добре да я подготвим за това, като отстраним пепелта и праха с лопата и метла, а след това почистим и саждите. В кухнята пък е нужно да обърнем внимание на фурната и хладилника.
Източник: iStock
Разчистване от излишни неща
Сега е времето да се отървем от всичко нежелано у дома - мебели, домакински принадлежности, електрически уреди, дрехи и обувки. Не бива да забравяме и храната с изтекъл срок на годност, тъй като често пренебрегваме по-дълготрайните продукти, които съхраняваме в шкафовете. Идеята е след цялостното разчистване, да освободим повече пространство у дома, за да можем да се насладим на спокойната и уютна обстановка, която носи есенният сезон.
Източник: iStock
Изолация на дома
Добре изолираният дом значително може да ни помогне за по-ниски сметки, особено през есента и зимата. Затова е добре да се уверим, че вратите ни не позволяват да се получава течение. За целта можем да използваме ленти, които се прикрепят в долната част и не позволяват на топлината да избяга от помещението. В случай че се отопляваме на парно, трябва навреме да обезвъздушим радиаторите, за да може водата да циркулира по-добре и да не губим от топлината.
Топло осветление
Топлото осветление несъмнено дава усещане за уют. Можем да го постигнем като изберем по-топли LED крушки и използваме метода на "пластовото осветление" с добавянето на настолни лампи.
Източник: iStock
Чудесно е, ако имаме възможности да контролираме яркостта на осветление, тъй като по-слабата светлина дава предимство и по отношение на спестяването на енергия и разходи. Освен че по-ниската яркост създава повече уют, намалява консумацията на енергия и удължават живота на крушките.
Допълнения към меката мебел
Едва ли има нещо по-уютно от това да отпочинем на дивана, сгушени в топло одеяло. Големите, меки одеяла и пухкави възглавници са идеалното допълнение към меката мебел у дома.
Източник: iStock
Още по-подходящо за сезона е да ги подберем в по-топли или ярки цветове, за да компенсират сивотата на времето. В случай че пък не искаме да купуваме чисто нови декоративни възглавници, можем просто да ги "облечем" в по-пухкави и плюшени калъфки.
Освежаване с цветове
Свежи цветове можем да внесем у дома и по-смело, като боядисаме или пък добавим тапет.
Източник: iStock
Всяка една стая у дома е подходяща за такава промяна - независимо дали става дума за спалнята или хола, освежаването с нов цвят определено ще ги направи по-приятни и видимо, и като усещане.
Подготовка на градината
В случай че имаме градина или двор, вероятно сме отрупани с грозде, ябълки и круши.
Източник: iStock
Освен че ще можем да съберем цялото това изобилие, ще трябва и да се погрижим за откритото пространство, като почистим от всички повехнали растения и приберем по-деликатните на закрито, за да ги предпазим от задаващото се неблагоприятно време.
Почистване на улуците
Почистването на улуците може да е досадно и времеемко, но ако искаме да си спестим по-големи проблеми по-нататък, е добре да ги поддържаме. Нужно е да отстраним падналите листа и клонки, за да избегнем неправилно протичане на водата.
Източник: iStock
Не би било излишно също така да добавим и предпазител на улуците. С тях оттичането ще се случва правилно и ще предотвратим запушвания.
Уютен кът навън
Само защото навън става малко по-хладно, не означава да се затворим изцяло вътре. Ако имаме градина или двор, можем да я превърнем в наистина приятно място, на което да прекарваме свободното време у дома.
Източник: iStock
Два стола и масичка могат да бъдат достатъчни, но ако имаме възможност, би било още по-уютно да добавим уред, с който да си осигурим допълнително топлина. Можем да сложим и още практични елементи, като лампа, кошница с подготвени одеяла и няколко възглавници, които да направят столовете още по-удобни, пише House Beautiful.