Малко жени са безразлични към украшенията от полускъпоценни и скъпоценни камъни, а също така и към благородните метали. Те обичат често да си купуват бижута, но за съжаление не винаги успяват да изберат "своето" бижу - т.е. подходящият именно за тях камък, минерал или метал.

Някои от представителките на нежния пол оценяват не камъка, а неговата изработка, други са привлечени от цвета на минерала, а трети - от факта, че той е на мода.

Изборът обаче трябва да бъде в зависимост от влиянието на минерала или метала върху здравето на човека, върху неговия характер и настроение. Бижутата не само ни красят, те са в състояние както да ни лекуват, така и да разрушават нашия организъм.

Още в древни времена всички камъни са били разделени според четирите стихии:
1. Огън - рубин, брилянт, топаз, аметист, гранат
2. Вода - бисер, корал, тюркоаз, изумруд, аквамарин, селенит (лунен камък)
3. Въздух - лазурит, опал, ахат
4. Земя - нефрит, оникс, корнеол

В същото време, различните минерали са били символ на някои от стихиите. Рубинът - на огъня, изумрудът - на земята, сапфирът - на водата, брилянтът - на въздуха.

С помощта на езика на камъните е можело нагледно да се изрази състоянието на човека, неговия характер и много други фактори. Например, хората, които са искали да покажат на околните своето материално благополучие, са носили брилянти, сапфири и рубини. Тюркоазът е бил свидетелство за добрина, сапфирът - за нежност, а аметистът - за безгранична щедрост.

Особено внимание се е отделяло и на съвместимостта на различните камъни. Брилянтът например не е трябвало да се съчетава с аметист. В древността са смятали ,че тези камъни са надарени с особена тайна и магия - те могат да донесат щастие, радост и късмет, но в същото време и беди. Затова всеки човек се стремял да носи своя щастлив камък, който да пази неговото здраве и да му носи лично щастие.

Минералите могат да се класифицират и по "професионален" признак. Лунният камък е бил смятан за камък на магьосниците, аквамаринът – на художниците, сапфирът – на търговците.

Повечето камъни си имат индивидуална характеристика, която се е запазила и до наши дни. Полускъпоценният ахат се смята за символ на здравето и дълголетието и в превод от гръцки език означава “добър”. Той се носи на лявата ръка. Смята се, че огърлицата от ахат може да помогне при хронична кашлица, при болести в гърлото и зъбите. Червеният ахат помага при раждане. Ахатът дарява хората със сила и прави човека красноречив. Според специалистите, този минерал е полезен не само за човека. Топчета ахат, разпръснати в градината, предпазват растенията от измръзване и град. Освен това този камък помага и на животновъдите.

Минералите могат да се квалифицират по цвят и по тяхното използване за лечебни цели. Всички жълти и зелени камъни предпазват човека от стомашни болести. Червените способстват за укрепването на кръвоносните съдове и за нормализирането на налягането, за спиране на кръвотечението и заздравяването на раните. Нефритът лекува бъбреците. Всички бели камъни предпазват очите. Черните ни избавят от меланхолия и уроки. Виолетовите предпазват децата от гърчове и способстват за тяхната любов към родителите, а жълтите пазят от жълтеница и болести на черния дроб.

Много хора не подозират, че носенето на скъпоценности не е безобидно нещо. Има един много лесен начин, който може да ви помогне да изберете подходящото за себе си украшение от полускъпоценен или скъпоценен камък и да откриете именно “своя” метал или минерал. Бижуто трябва да се закачи на вълнен конец и да се поднесе към ухото. Ако обицата, гривната или пръстенът се движат по права линия, камъкът и металът са подходящи за вас. Но ако те се въртят или висят неподвижно, вие можете смело да ги отнесете съм категорията “чужди”.

ТЯ.bg