Приносът на Жан Мишел Жар за развитието на електронната музика през XX век е огромен. Със своя изключително характерен талант, той представя музиката не само като поредица от отделни ноти, а като уникална комбинация от звуци.
Революционният му подход към правенето на музика ражда поредица от албуми, всеки от които става номер едно в редица класации по света, между които несъмнено се открояват Oxygene, Equinoxe, Magnetic Fields, Zoolook, Rendezvous, Waiting for Cousteau.
Добрата новина е, че на 23 юни 2025 г. Арена София (Столичен колодрум) ще посрещне отново в България легендата на електронната музика и завинаги артистичен новатор номер едно Жан-Мишел Жар.
Несъмнено творчеството му е цяла вселена, заради която си струва човек да отиде на негов спектакъл, но ако трябва да се ограничим и да изберем три произведения, това несъмнено ще бъдат следните:
"Oxygène (Part IV)"
Роденият в Лион музикант е свирил на китара в няколко групи и е издал два електронни албума под собственото си име, които не стават особено попурляни. Трябва да е било изненада тогава, когато трети албум, записан у дома с осем песни и няколко аналогови синтезатора - Oxygène, го превръща в в огромна звезда малко след като е издаден в международен мащаб през 1977 г.
Oxygène продава 14 милиона копия, забележително постижение, като се има предвид, че някои от песните са импресионистични експерименти, пълни с космически шум. Всъщност Жар е продал около 80 милиона албума в кариерата си, повече от, да речем, Duran Duran, което е доста голямо постижение за френски солов изпълнител, който не пее. Ако трябва да изберем една песен с характерно звучене, тогава тя трябва да е "Oxygène (Part IV)" - мигновено разпознаваем звук, който се движи на ритъма на боса нова, за да изследва галактиките.
"Equinoxe (Part V)"
Equinoxe не повтори съвсем успеха на Oxygène, но продажбите от 10 милиона със сигурност са добро постижение. Но парчето "Equinoxe (Част V)" е едно забележително произведение от този албум. И макар да си мислим, че можем да танцуваме на него в главата си, на практика може да се окаже доста по-трудна задача. До издаването на този албум, Жар вече се е превърнал в безспорен феномен за френската музика и през 1979 г. кметът на Париж го кани да изнесе безплатно шоу на открито за Деня на Бастилията на площад "Конкорд". Появяват се милион души, записвайки Жар в Книгата на рекордите на Гинес за първи път. По-късно той казва, че му е отнели около година, за да го осъзнае.
"Les Chants Magnétiques Part III"
С настъпването на новото десетилетие Жар се натъква на нов звук, използвайки революционния семплер Fairlight CMI и изцяло нова звукова палитра в своята музикална вселена. По-разнообразен от предишните си издания, в Les Chants Magnétiques се потапя в синт поп и ню ейдж с далеч по-голям акцент върху ритъма от всякога. В парчето "Les Chants Magnétiques Part III" Жар възприема минималистичен подход, за да достави блажено сливане на мечтателен синтетичен пейзаж и органична, диаспорна мелодия.
Продажбата на билети за спектакъла на Жан-Мишел Жар стартира на 3 април за фен клуба на артиста и членовете на Fest Club. От 4 април билетите ще бъдат достъпни за всички в мрежата на Ticket Station.