"Бруталистът" е един от най-високо оценените филми за изминалата година. И доказателство за това са деветте му номинации за награди БАФТА и спечелените три Златни глобуса от общо седем номинации. На церемонията в началото на януари "Бруталистът" бе определен за най-добър драматичен филм и донесе на Брейди Корбет статуетката за най-добър режисьор, а на Ейдриън Броуди - тази за най-добър актьор в главна мъжка роля.
Но докато само след часове предстои да разберем дали и в кои категории ще бъде номиниран и за Оскар, филмът си навлече вълна от критики.
Причината за бурната негативна реакция е признанието на редактора от екипа на "Бруталистът" Давид Джанксо за намесата на изкуствен интелект в процеса на работа. И по-точно - в диалога на двамата главни герои и някои показани архитектурни чертежи и сгради.
В интервю за технологичното списание Red Shark News редакторът споделя, че са били използвани AI инструменти на украинската софтуерна компания Respeecher. А целта е била да се подобри автентичността на диалога между героите на Ейдриън Броуди и Фелисити Джоунс, който е на унгарски език.
Самият Давид Джанксо казва, че говори свободно унгарски и е наясно колко трудно може да бъде за някого да се научи да произнася думите правилно.
"Това е толкова уникален език. Ние работихме (с Броуди и Джоунс - бел. ред.) и те свършиха невероятна работа, но също така искахме да я усъвършенстваме, така че дори местните да не забележат разлика", обяснява той.
По думите му някои думи са особено трудни за произнасяне и затова създателите на филма първоначално са се опитали "да отстранят тези по-трудни елементи с актьорите". След това обаче се е наложило да опитат с други актьори, но и това не е проработило. Затова в крайна сметка се е наложило да се потърси друго решение. И то явно се е криело в изкуствения интелект.
Ейдриън Броуди и Фелисити Джоунс са записали гласовете си на софтуера с изкуствен интелект, като самият редактор също се е включил с гласа си, за да бъде усъвършенстван диалектът.
Освен за подобряването на автентичността на диалога, генеративният изкуствен интелект е бил използван отчасти и за да създаде "поредица от архитектурни чертежи и завършени сгради", които да съответстват на стила на героя на Ейдриън Броуди - архитект Ласло Тот.
Въпреки разясненията за това как е бил използван изкуственият интелект в "Бруталистът", критиките не бяха спестени. Според потребител в онлайн пространството подобна намеса е "позор", тъй като се манипулира акцентът на актьорите, което е съществена част от актьорската игра.
Използването на изкуствен интелект в киното става все по-чувствителна тема - твърдение, с което се съгласява и Давид Джанксо от екипа на филма.
"Трябва да има много открита дискусия за това какви инструменти може да ни предостави AI. Няма нищо във филма, използващо изкуствен интелект, което да не е правено преди. Просто прави процеса много по-бърз. Ние използваме AI, за да създадем малки детайли, за които нямахме пари или време да заснемем", допълва още той, цитиран от Variety.
"Бруталистът" се очаква по кината у нас от 31 януари