Моцарт несъмнено е един от вечните творци, създали най-популярните музикални произведения. Сред творбите му са и опери, като "Вълшебната флейта" - една от най-популярните, пожънала значим успех още през XVIII век, когато е създадена. Тя е и неговата собствена любима опера, но за съжаление и последната му.
Героите в нея са "пренесени" от света на приказките. "Вълшебната флейта" е вдъхновена от различни истории, разказани предимно в творби на писателя Кристоф Мартин Виланд - един от основните представители на немското Просвещение. Авторът на либретото - Емануел Шиканедер обаче използва по свой собствен оригинален начин приказките и добавя елементи, а също и смесва жанрове.
Зрителите на операта ще се потопят в история за доброто и любовта, както и изпитанията, които е готов един мъж да преодолее, за да спечели своята любима.
Царицата на Нощта призовава Принц Тамино и неговия другар - Папагено, за да спасят дъщеря ѝ Памина от хватката на коварния Зарастро и неговия зъл слуга Моностатос. В знак на добра воля, Принцът получава вълшебна флейта, която да го закриля. Като пристига в двореца на Зарастро, Тамино разбира за случилото се, но Зарастро е представен като покровител на Памина. Принцът трябва да реши на кого да повярва - на Зарастро или на Царицата на Нощта, и чак тогава да премине през три предизвикателства, за да спечели ръката на Памина.
Класическата опера има своята световна премиера още през 1791 г. в австрийския Theater auf der Wieden, като е дирижирана от самия Моцарт. Тя бързо се превръща в успешна и за една година са направени сто представления. Освен любима на публиката, "Вълшебната флейта" е любима творба и на композитора, който ѝ остава отдаден до края на живота си. Моцарт дирижира още няколко представления след премиерата, но след това се разболява. Според съпругата му Констанца, в последните дни от живота си той всяка вечер е следвал развитието на действието на операта от леглото си, с часовник в ръка, тананикайки си мелодиите.
Първата премиера на "Вълшебната флейта" у нас е през 1931 г. в Софийската народна опера под диригентството на немския маестро Херман Щанге и режисурата на Христо Попов.
По новата премиерна версия на операта на Моцарт за софийска сцена пък работят режисьорката Вера Петрова и диригент-постановчикът Светослав Борисов. Декорите са дело на ирландската художничка Моли О`Катън, а костюмите - на Марта Миронска. Хореографията е на Риолина Топалова, а за художественото осветление е отговорен Саймън Бенисън. В централните персонажи пък ще се превъплътят както български, така и гостуващи чуждестранни певци.
Премиерата на "Вълшебната флейта" е на 14 март от 19 ч. в Софийска опера и балет. Следващите дати са 15, 16, 17, 29 и 30 март, а цялата информация за спектакъла е тук.