Тенисът не е от спортовете, в които често се вихрят скандали, но и не правят изключения случаи на състезатели, хванати с допинг.
Последният такъв бе тези дни, когато стана ясно, че през месец март тази година настоящият номер едно в света Яник Синер се е провалил на два последователни допинг теста.
За случилото се обаче разбираме едва сега, когато официално е приключило разследването на Международната агенция за интегритет в тениса (ITIA) по случая. Крайното становище е, че Синер не е приемал умишлено забраненото вещество клостебол.
Източник: GettyImages
Ниските нива на стероида в организма на италианеца пък се дължат на факта, че неговият физиотерапевт е използвал спрей за третиране на рани върху себе си. След това е масажирал Яник Синер без ръкавици и така веществото е попаднало в тялото на тенисиста.
Разбира се, не всички колеги на Синер останаха доволни от факта, че няма наказание. Ник Кириос и Денис Шаповалов бяха най-резки в коментарите си. И двамата смятат, че няма значение дали Яник Синер умишлено е приел допинг, или не - той трябва да бъде наказан.
Източник: Gettyimages
Но наказание няма да има, а през месеците, в които е текло разследването, без обществеността да е наясно за него, тенисистът продължи участието си в тура. Тези действия на ITIA обаче повдигнаха много въпроси относно стандартите и последователността, с които агенцията действа.
Веднага бе направен паралел с един от най-пресните случаи в последните години. Този със Симона Халеп. През 2022 г. румънката се провали на допинг тест след US Open и бе наказана за четири години.
Източник: GettyImages
Тогава ITIA сметна, че забранените вещества в организма ѝ са умишлено приети. Но Халеп не се отказа и обжалва. Наказанието бе намалено на девет месеца, а този март бе отменено напълно. Оказа се, че забраненото вещество е попаднало в организма на румънката чрез замърсена добавка, а не умишлено.
Но в крайна сметка Симона Халеп прекара над година извън корта, което повлия сериозно на кариерата ѝ. В крайна сметка се завърна към спорта преди няколко месеца, но контузия я спря от още участия до момента.
И много хора в тенис средите се питат защо на Халеп не е била дадена същата възможност каквато на Яник Синер. Или обратното - защо Синер не е бил със спрени права, докато се изясни дали умишлено е приел допинг.
Източник: EPA/БГНЕС
"Не съм наясно с точните правила и разпоредби. Изглежда, че има много непоследователност, когато властите обявяват нещата за обществеността и когато ги пазят в тайна малко по-дълго", казва по случая бившата тенисистка и настоящ анализатор на Eurosport Барбара Шет. Но тя вярва, че ITIA са искали да разгледат случая, без да се вдига шум, защото е имало обяснение какво точно се е случило.
"Но след това поглеждам към Симона Халеп, Дженсън Бруксби, които не можаха да играят, има голяма непоследователност. Халеп не можеше да играе дълго време, беше наказана за почти две години и трябваше да се бори здраво, за да се завърне", допълва още Шет.
Треньорът на Яник Синер - Дарън Кейхил, побърза да даде интервю за ESPN и да защити италианеца. Според него, истината е изляза наяве и тя е, че Синер никога не би взел допинг. Колкото до сравненията със случая със Симона Халеп, той също има обяснение.
Източник: GettyImages
Дарън Кейхил
"Не съм запознат с подробностите на нейния конкретен случай, но доколкото ми е известно, тя не знаеше откъде идва замърсяването. Така че ѝ отне известно време, за да определи откъде всъщност е", казва Кейхил.
"В случая на Яник те знаеха точно откъде идва. В рамките на пет минути разбраха, че това може да е единственото възможно място. И така, те доста бързо взеха спортните решения, за да премахнат тази временна забрана", допълва още треньорът.
Той смята, че бързата реакция на екипа на Яник Синер е позволила случаят да остане тайна няколко месеца, докато се изяснят всички детайли. Докато при Симона Халеп това е бил един от проблемите.