Новата година определено не започна по захаросания начин, по който тайничко се надявахме, че ще го направи.
Като оставим настрана "превземането" на Капитолия от поддръжници на Тръмп и нестихващия коронавирус (което не е никак малко), стана ясно, че глобалното затопляне не е забавило темповете си, дори през 2020 г.
Казваме дори, защото затварянето по домовете на милиони хора оказа благоприятно въздействие върху природата. И така си помислихме, че това може да се отрази положително и на климатичните промени.
Източник: iStock
Не се получи, защото стана ясно, че 2020 г. е била втората най-гореща година в историята (откакто се правят проучвания), отстъпвайки единствено на 2016 г. А глобалното затопляне знаем, че влияе зле и на животинските видове.
Един от негативните ефекти е намаляването на храната, с което северните елени в Швеция например се справят чрез увеличаване на територията, която обитават. А това ги изправя пред големи опасности, като пресичане на железопътни линии и пътища.
Източник: iStock
Според Sveriges Radio, правителството на Швеция няма да стои и да гледа безучастно как стотици елени губят живота. Ето защо в страната ще бъдат построени специални мостове, които да осигурят на елените безопасно пресичане на железопътни линии и пътища, пише The Guardian.
Северните елени са затруднени да намират лишеи, които са от основна важност за храненето им през зимните месеци. И причината се корени в глобалното затопляне.
Топлите лета помагат на лишеите да растат и да се разпространяват, но топлите зими "прецакват работата". Причината е, че вместо сняг, вали много повече дъжд.
Източник: iStock
А когато температурите паднат под нулата, се образува немалък слой лед, който пречи на елените и да подушат лишеите, и да достигнат до тях. Нещо, което не се случва в нормални условия, когато лишеите са покрити с далеч по-мека покривка от сняг.
И така северните елени разширяват територията си на търсене на храна, което неимоверно ги отвежда до пресичането на въпросните пътни артерии.