Тази седмица всички говорят за едно повече от интересно и значимо събитие, което ще се проведе в България за пръв път. Giro d'Italia е колоездачната обиколка на Италия, първите три етапа от която ще са на територията на нашата страна. Стартът ще бъде даден в Несебър, а финалът традиционно ще е в столицата Рим на 31 май.
Независимо дали сме фенове на колоезденето или за пръв път чуваме за това състезание, около него има редица любопитни факти, с които ще подгреем интереса преди началото на състезанието, което е на 8 май.
1909 г. - тогава се провежда първото издание на Giro d'Italia. То привлича голям интерес, въпреки че е по-скоро експериментално и с желанието и Италия да има състезание, подобно на Тур дьо Франс. Идеята е на спортния вестник "Ла Гадзета дело Спорт". След осем трудни етапа от общо 127 състезатели, победител става Луиджи Гана. Той "печели" награда от цели 5.32 лири от общия награден фонд, който е едва 25 лири.
The 1st edition of Italy's iconic bike race Giro D'Italia begin #OTD in 1909. Italian cyclist Luigi Ganna won the Maglia Rosa that year. Fast forward 115 years, Deputy Prime Minister and Foreign Minister @Antonio_Tajani @ItalyMFA named @giroditalia Ambassador of Sports Diplomacy. pic.twitter.com/cEdBtDd08o
— Italy in US (@ItalyinUS) May 13, 2024
Двете световни войни са единствените две причини, които спират провеждането на състезанието. Това се случва в периода 1915 - 1918 г. и от 1941 до 1945 г.
Една от трите големи обиколки и най-значими колоездачни състезания в света става заедно с Обиколката на Франция и Обиколката на Испания. Широката популярност на Джирото идва в рамките на няколко години.
Различни етапи има състезанието в своята история, като на няколко пъти се добавят нови. Повечето стартове са масови и всички състезатели започват надпреварата заедно от един и същи град. Градските етап започват и завършват в един и същи град, най-често Милано - цели 137 пъти, следван от Рим и Неапол. През 1933 г. се провежда първото бягане по часовник с дължина 62 км.
Най-дългата обиколка е била през 1954 г. с обща дължина от 4337 км, разделени в 22 етапа. Най-дългият етап, провеждан в историята на обиколката, е цели 430 км. А първата обиколка, проведена през 1909 г., е и най-кратката - 2245 км.
Източник: Giro d'Italia
Алпите и Доломитите са двете планини, през които Giro d'Italia традиционно преминава, използвайки различни проходи. И това безспорно е една от най-интересните и трудни части от състезанието, в които често се получават и размествания в класирането.
Тениските са един от символите на Обиколката на Италия. В Тур дьо Франс победителят носи жълта тениска, а тук водачът в общото класиране е с розова фланелка. Цикламената е за водача в класирането по точки, синята е за най-добрия катерач, а бялата - за най-добре представилия се в генералното класиране млад колоездач до 26 години.
Източник: Giro d'Italia
Розовата фланелка на лидера носи името maglia rosa и е традиция, датираща от 1931 г. Цветът й е избран неслучайно - от розовите страници на спонсора "Газета дело спорт".
Trofeo Senza Fine e трофеят, който победителят получава. Изработен за първи път през 1999 г., той се връчва на шампионите от 2000 г. насам. Изработен от позлатен месинг и с тегло приблизително 10 кг, той е висок 53 см и има диаметър 20 см.
Източник: Giro d'Italia
Чак през 1950 г. неиталианец става победител. Това е швейцарецът Юго Кобле. Най-много победи в историята са на италианци, следвани от белгийци, пише Cycling News.
Николай Михайлов през 2015 г. става първият българин, участвал в Обиколката на Италия.
Алфонсина Страда е първата жена, която участва в Обиколката на Италия. Това става през 1924 г. Тя обаче е дисквалифицирана от генералното класиране след катастрофа и пропускане на ограничението във времето на 296-километровия етап от Л'Акуила до Перуджа, но впоследствие е една от само 30-те състезателки, завършили състезанието.
Обиколката през 1914 г. остава в историята като тази с най-малко състезатели, които успяват да финишират в Милано - едва осем. Повече от 17 часа разделят първите осем състезатели в генералното класиране.
Източник: Giro d'Italia
11 секунди пък е най-малката разлика, която носи победата на Фиоренцо Мани през 1948 г. Само 11 секунди от изминати 19 етапа и общо 4059 километра. На това му се казва конкуренция!
Най-много етапни победи - цели 42, има в актива на Марио Чиполини. Рекордът за най-много цялостни победи е 5 и той се държи от трима колоездачи - Алфредо Бинда, Фаусто Копи и Еди Меркс. Именно последният прекарва и най-много дни с розовата фланелка в историята на състезанието - цели 78.
Giro d'Italia 2026
Това е 109-тото издание на колоездачното състезание. Това ще бъде и 16-ият чуждестранен старт в историята на състезанието и вторият поред.
23 отбора ще вземат участие в обиколката. Всичките 18 отбора от UCI WorldTeams са автоматично поканени, а към тях се присъединяват и пет отбора от UCI ProTeams.
Източник: Giro d'Italia
Несебър-Бургас е първият етап от състезанието. Той започва на 8 май и е с дължина 147 км. "Етапът е напълно равен, идеално пригоден за бързите колела и е предназначен да присъди първата розова фланелка на спринтьор", така го определят организаторите.
Бургас-Велико Търново е вторият етап, стартиращ на 9 май. Той преминава през балканските долини, има дължина от 221 км и доста повече изкачвания. "Тук бързите мъже може да се окажат в затруднение: близо до финала, колоездачите трябва да се справят с изкачването до прохода Лясковецки манастир, където тези с рязко ускорение могат да разгърнат пълната си мощ".
Пловдив-София е третият етап, който започва и завършва на 10 май и е с дължина 175 км. "Етап, който може да бъде разделен на две части: първата е стабилно изкачване по фалшива равнина и завършва в ски курорта Боровец, а втората е стабилно спускане по фалшива равнина чак до финала в София", който всички очакваме да видим.
3468 км - толкова е общата дължина на трасето на Giro d'Italia 2026. Общата денивелация е 49 150 метра, а най-високата точка през която ще премине колоната е 2233 метра. След трите етапа в България, състезанието в Италия ще започне от Катандзаро, отправяйки се към Алпите с кратко навлизане в Швейцария, а след това - към Североизточна Италия. За участниците ще има само три почивни дни.
1.6 милиона евро е наградният фонд на Giro d'Italia, който се разделя между най-добрите сред участниците.