През 2006 г. Лидия Феърчайлд кандидатства за помощ от щата Вашингтон, за да издържа себе си и децата си. Като част от заявлението тя и семейството й са тествани, за да се докаже, че всички са свързани.
"Когато седнах, те се приближиха, затвориха вратата и започнаха да ме питат коя съм аз, на кого са тези деца и т.н.", разказва Феърчайлд пред ABC News, като признава, че не е можела да повярва какво ѝ казват служителите, а именно - че не е майка на своите собствени деца.
"Не", отсичат те, когато тя се опитва да попита дали е станала грешка. "ДНК тестът е 100% безпогрешен и не лъже."
Още по-странното е, че половинката й - бащата на децата, без съмнение е свързан с децата и техен биологичен родител. Единствено Феърчайлд, която си спомня как ги е родила, се оказва, че не е биологична майка на собствените си деца. Освен че не ѝ дават финансова помощ, тя е заподозряна в измама със социални помощи и е изложена на риск децата й да бъдат отнети.
Въпреки че ДНК тестовете не са сигурни (лабораториите правят грешки, пробите се замърсяват), в този случай всичко е правилно. Втори тест се връща със същия, странен резултат. И друг. И друг. Всичко започва да изглежда доста мрачно за Лидия, тъй като държавата завежда дело срещу нея за измама. Но нейният случай не е единствен.
През 2002 г. 52-годишната Карън Кийгън страда от бъбречна недостатъчност и се нуждае от бъбречна трансплантация. Когато се обръща към семейството си, тя също разбира, че две от трите деца, които е родила и отгледала, са биологични деца на съпруга й, но не и нейни. Разследването на причината за това в крайна сметка помага и на Лидия да спечели делото си срещу правителството.
Взети са проби от Кийгън, за която подозират, че има тетрагаметичен химеризъм. Тетрагаметичният химеризъм възниква, когато две отделни яйцеклетки се оплождат от два различни сперматозоида и след това единият от ембрионите поглъща другия по време на ранните етапи на развитие. Хората с този тип химеризъм може да имат две кръвни групи, различни цветове на очите или други физически признаци, като родилни белези и т.н.
Химеризмът е рядък, само с около 100 документирани случая при хора. Индивидите с подобно състояние могат да живеят без усложнения от него, освен променена пигментация. Няколко души разбират случайно за състоянието си едва след кръвни изследвания.
При химерни пациенти по-голямата част от клетките обикновено идват от един набор от ДНК, съобщава Live Science. В някои случаи човек може да развие два вида гениталии, ако ембрионите близнаци съдържат различни хромозоми (т.е. ако единият близнак е мъж, а другият е жена).
Нито един от тези признаци не е присъствал нито при Кийгън, нито при Феърчайлд, но след като са взети проби от цял Кийгън, е установено, че причината е тетрагаметният химеризъм. В случая на Кийгън екипът, който я изучава, успява да открие групи от гени, свързващи децата й със собствените й родители.
"Поради очевидната рядкост на тетрагаметичния химеризъм и значението на използването на молекулярни техники за потвърждаване на присъствието му, това състояние може да бъде трудно да бъде диагностицирано", пише екипът в своето проучване.
"Ако една единствена клетъчна линия преобладава в кръвта, химерното състояние може и да не бъде открито, освен ако не се предприемат семейни проучвания. Дори тогава констатациите могат да бъдат погрешно изтълкувани като изключващи майчинство или бащинство."
Като има предвид всичко това, Феърчайлд успява временно да се пребори с твърденията, че не е майка на децата си, докато търси допълнителни тестове. Разбира се, изследване в крайна сметка доказва, че тя има два различни набора ДНК и следователно е засегната от тетрагаметичния химеризъм. Нещо, което тя вероятно никога нямаше да разбере без необичайните си правни проблеми.