През 1975 г. унгарският скулптор и професор по архитектура Ерньо Рубик кандидатства за патент за своето изобретение, без да си има ни най-малка представа колко бързо то ще се превърне в световен феномен. Малкото кубче с ярък дизайн, което е подходящо за всички възрасти, полове и раси и не изисква конкретни инструкции за употреба, от инструмент за обучение на учениците му се превръща в занимателна игра за милиони.
Рубик го създава, за да подпомогне студентите си да мислят креативно за геометрични форми и пространствени отношения. Иска то да бъде нещо мобилно и изискващо допир, което да е достатъчно просто, но и да съдържа някакъв проблем, който трябва да бъде разрешен. И също така е трябвало да ги накара да упорстват, когато са изправени пред сложен казус. Освен търпение е необходима и пространствена, триизмерна памет - важно умение за всеки бъдещ архитект.
Прототипът на кубчето на Рубик изглежда доста различно. Направен е от дърво, в което са пробити няколко дупки, през които са прекарани ластици, които да държат отделните части, но не особено успешно. След това унгарецът проектира скрит механизъм, който позволява малките съставни части на куба да се движат.
Il #30gennaio 1975 Erno #Rubik brevetta il suo gioco. Inizialmente è chiamato Cubo magico e solo dopo prese il nome del suo creatore. Solo una combinazione tra miliardi è corretta. Il cubo di Rubik è a tutt’oggi il giocattolo più venduto di sempre, con circa 300 milioni di pezzi. pic.twitter.com/mZI6CMYGJg
— Mario Bianchi #fascismoèreato #fuckPutin ???????? (@mariobianchi18) January 30, 2024
Създателят на куба е и първият човек, който го подрежда, след като сам е разбъркал цветовете на страните. И това му отнема близо месец. След това с практиката задобрява, но днес 79-годишният преподавател признава, че е загубил форма и няма да успее да се справи за няколко минути например. И смята, че именно в това се крие манията по куба. Той е измамно прост, невероятно пристрастяващ, но също така влудяващо разочароващ за действително изпълнение.
Студентите на Рубик веднага се запалват по изобретението му и това го кара да кандидатства за патент под името Magic Cube. Заради ограниченията в производството в Унгария по това време, много малко хора успяват да се докоснат до кубчето. Но истинската му слава идва след представянето на Нюрнбергския панаир на играчките през 1979 г. Година по-късно започва да се продава по целия свят като "кубчето на Рубик". А само за две години са продадени цели 100 милиона бройки.
Източник: iStock
Манията бързо обхваща целия свят и се появяват клубове на феновете на логическото занимание, както и различни състезания за най-бързо подреждане. А на тези, които успяват да се справят впечатляващо бързо със задачата, се гледа като на истински гений.
Днес манията по кубчето на Рубик не е с подобни размери, както преди десетилетия. Въпреки това продължават да не липсват ентусиасти, които да подобряват рекорди, подреждайки го със завързани очи, под вода, докато скачат с парашут и какво ли още не, пише BBC.
Благодарение на добитата световна слава пък Ерньо Рубик създава фондация за подкрепа на обещаващи млади изобретатели в Унгария, както и собствено студио за проектиране на мебели и игри - Rubik's Snake. Е, не успява да повтори успеха на цветното кубче с друго изобретение, но по-важното за него е, че всичко което продължава да създава, го прави със същата страст, както и тогава.