Алпите са една от най-посещаваните планини в Европа както за зимни спортове, така и за разходки и изкачвания по върхове и склонове. Една такава разходка миналата година завършва със значимо откритие, за което днес всички говорят.
Клаудия Щефенсен се разхожда заедно с мъжа си в планинския парк Валтелина Ороби в област Ломбардия, когато настъпва камък, който много прилича на циментова плоча. Тя се навежда, взима го и вижда по него различни фигури и вълнообразни линии. А при по-близък поглед разбира, че това са отпечатъци.
Действието се развива през 2023 г. Впечатлена от находката си, туристката предава камъка за анализ на учени и те установяват, че въпросните отпечатъци върху него са от праисторическо животно. Находката наричат "нулева скала" и веднага изниква въпросът какво друго, освен нея, могат да открият на тези височини в Италианските Алпи.
A hiker in the northern Italian Alps has stumbled across the first trace of what scientists believe to be an entire prehistoric ecosystem, including the well-preserved footprints of reptiles and amphibians.https://t.co/9YhCMkg9Bv#fossils #paleontology pic.twitter.com/lhQYHGesbb
— Earth Archives (@EarthArchivesHQ) November 20, 2024
Следват многократни посещения на района и откриването на редица доказателства за съществуването на цяла екосистема от Пермския период (преди 299 до 252 милиона години). Той се характеризира с бързо затопляне на климата и финална точка, при която измират над 90% от животинските видове на Земята. Това се дължи на масови изригвания на вулкани и повишена киселинност на водата.
Следите, които учените откриват в планинския масив, са фосилизирани отпечатъци от влечуги, земноводни, насекоми и членестоноги. Освен това се откриват следи от семена, листа и стъбла и други. Всичко това се намира на над 3000 метра надморска височина, а голяма част от вкаменелостите са открити по дъното на долините, където свлачищата образуват отлагания на скали.
A fascinating discovery was made by Claudia Steffensen while hiking in the Italian Alps. She stumbled upon a 280-million-year-old ecosystem, complete with fossilized footprints of ancient reptiles, amphibians, and insects. #news pic.twitter.com/7T3ZUlSkDv
— Peer Community Hub, Your News Network Zone! (@p_communityhub) November 20, 2024
Според учените, въпросната древна екосистема е успяла да оцелее благодарение на близостта си до вода. А заради финозърнестия пясък в района се запазват и много малки детайли като следи от нокти и шарки от коремите на животни. Смята се, че откритите отпечатъци са от най-малко пет различни животински вида, някои от които са достигали размерите на комодски варани, пише Live Science.
Учените правят уточнението, че тези повече от интересни праисторически открития все още щяха да бъдат скрити, ако не бяха климатичните промени, които доведоха до топене на снежната покривка в Алпите. "Миналото има много да ни научи за това, в което рискуваме да вкараме света сега", смятат те. И нищо чудно в следващите години подобни открития изпод разтопения сняг да продължат.