Изкуството често успява да ни изненада и да ни накара да си задаваме много въпроси. Също правят с нас и творби, които се продават на огромни цени, а ние оставаме с усещането, че май нещо не сме разбрали. Или пък май нещо не е както трябва.

Ръчно и сръчно – 5 места, където да развихрим въображението си в София

Ръчно и сръчно – 5 места, където да развихрим въображението си в София

Предизвикаме себе си и създаваме красиви спомени

Картината на банан, залепен с тиксо, винаги ни се е струвала по-скоро като момент на умопомрачение, завладяла артиста. Още по-малко вероятно ни се е изглеждало някой да иска да я купи. Оказва се обаче, че не само за нея наддават хора, ами в крайна сметка е продадена за над 6 милиона долара. Отново, след като през 2019 г. пожъна огромни успехи. 

Скандалният банан, озаглавен Comedian, създаден от италианския художник и културен шегаджия Маурицио Кателан е закупен от крипто инвеститорът Джъстин Сън, който плаща цели 6.2 милиона долара за него.

След разгорещена битка с шестима други потенциални купувачи, Джъстин Сън излиза победител, наддавайки онлайн и плащайки в крипто. "Това не е просто произведение на изкуството", казва той в изявление. "Културен феномен, който свързва световете на изкуството и общността на криптовалутите. Вярвам, че ще вдъхнови повече размисъл и дискусия в бъдеще и ще стане част от историята. За мен е чест да бъда горд собственик на това емблематично произведение и очаквам с нетърпение то да предизвика допълнително вдъхновение и въздействие върху ентусиастите на изкуството по целия свят."

Comedian стана известен с дебюта си в Art Basel Miami Beach през 2019 г. и с цена от 120 хиляди долара. Инсталацията на банан, залепен с тиксо за стена, продаваща се за шестцифрена сума тогава, обиколи социалните мрежи и привлече толкова тълпи в музея, че се наложи да бъде премахната.

Оттогава има три създадени и продадени издания на Comedian, като едното отива в колекцията Гугенхайм - благодарение на анонимен дарител, а другите две са закупени. Продавачът на банана на търга в Sotheby's всъщност  от и един от първоначалните купувачи, който го препродава. За своите над 6 милиона долара Джъстин Сън получава ролка тиксо, инструкции как да "инсталира" банана и (най-важното) сертификат за автентичност, който гарантира, че е оригиналното произведение на Маурицио Кателан.

Бананът не е включен, тъй като бързо ще изгние и трябва постоянно да се сменя при показване. В изявлението си Джъстин Сън казва, че планира да изяде банана "като част от това уникално артистично изживяване, почитайки мястото му както в историята на изкуството, така и в популярната култура".

Тъй като стойността се извлича от сертификата, а не от самия обект, мнозина в крипто общността го оприличиха на незаменим токен (уникален запис в даден блокчейн).

Art Basel 2019, Маурицио Кателан и бананът, който струва 120 хиляди долара

Бананът, който струва 120 хиляди долара

Изкуство ли бе, да го опишеш

Продавачът разбира особеностите на изкуството, което продава, и затова приема крипто като форма на плащане. Продажбата е част от поредица от търгове в Ню Йорк тази седмица, включващи произведения на изкуството на стойност над 1 милиард долара за продажба. След две години на спад, тенденциите предполагат възстановяване на пазара на изкуство.

Що се отнася до Маурицио Кателан, италианският артист има навика да превръща обикновени предмети от ежедневието в обекти както на наслада, така и на критика. Такa например бананите той избира от обикновен супермаркет в Маями, но лесно ги превръща в сериозна инвестиция, пише CNBC.