Прези броени дни беше открито Архитектурното Биенале във Венеция, най-голямото по рода си изложение в света. То ще продължи чак до ноември, а през тези месеци инсталации от страни по целия свят привличат внимание с идейност и креативност, но и с важните въпроси, които повдигат. Защото това събитие отдавна не е само за архитектура.
Над 750 участници и общо 65 национални павилиона - това е мащабът на събитието тази година. И един от тези павилиони е българският. След предварително проведен конкурс на местно ниво, възможността да се представи на тазгодишното Биенале получи проектът "Псевдоприрода".
Той е дело на архитекта и дизайнер Ясен Марков, който е куратор на българския павилион. Той обаче не е единственият "виновник" за впечатляващата инсталация. В създаването й е замесен екип, обединен от общата идея да пресъздадат една условна пресечна точка между природата и технологиите, между реалността и симулацията. И по този начин да ни накарат да се замислим как живеем всички ние, как това се отразява на околния свят и какво бъдеще ни чака.
Според вижданията на българите, в един бъдещ, устойчив свят, природните процеси, както и все повече от живота ни, ще бъдат под контрола на изкуствения интелект и човешката дейност. А това ще доведе до една почти утопична реалност.
Самата изложба на българския павилион е съставена от няколко части. Външната инсталация разкрива технологични и климатични парадокси, а вътре е създадено пространство, което пресъздава по един необичаен начин една обичайна българска стая ("одая"). Тя е представена като "място за взаимодействие, където естественият, изкуственият и колективният интелект оформят бъдещи сценарии". Това, което се случва отвън, има пряко въздействие върху пространството вътре, подчертавайки крехкото взаимодействие между технологиите и околната среда.
Инсталацията успя да привлече вниманието на гостите на изложението, защото покри със сняг зелената трева в слънчева Венеция. Това стана благодарение на машина за изкуствен сняг, работеща със слънчева енергия. А този изкуствен сняг постепенно покрива панелите, които го захранват. И така се получава саморегулиращ се цикъл, но и едно противоречие. То е напълно целенасочено, за да се повдигне въпросът дали наистина контролираме природата или просто балансираме по ръба на нейните сили и възможности, които постоянно се менят, обяснява Arch Daily.
Изложбата на българския павилион на архитектурното Биенале има за цел и да представи "Радикални рецепти за по-добър климат" на архитекти, дизайнери и учени. За целта се използват спекулативни визуализации и документални фрагменти, с които се показва до какво може да доведе връзката на човечеството с природата и технологиите.
А всичко това е трудно да се опише с думи - най-добре е да се види. И хубавото е, че имаме още доста време да го направим, защото изложението продължава до 25 ноември. А до тогава със сигурност ще възникнат още въпроси, току-виж се намерили и отговори на някои от вече зададените. Като този какво се случва, когато си "играем" с природата.