Българската столица София е градът с най-ниско качество на живот и най-лоша сигурност в целия Европейския съюз.

Това показват данните от изследването на лондонската консултантска къща "Мърсър", предоставени на вестник "Монитор". Компанията изготвя годишна класация на големите градове по света по следните показатели: качество на живот и персонална сигурност. И в двата списъка София е най-ниско класираната столица на държава в ЕС, изоставаща значително от Букурещ.

Едномилионният български град заема 117-о място в света по качество на живот, отстъпвайка с една позиция спрямо 2007 г.

Непосредствено пред нас са Рио де Жанейро, Истанбул и Пекин. Челните места в тази класация са за Цюрих и Женева (Швейцария) и австрийската столица Виена, четвърти е Ванкувър в Канада.

В дъното на класацията, обхванала 215 града по целия свят, са Бразавил (Конго), Банжуй (Централно африканската република) и иракската столица Багдад.

Люксембург, Берн и Женева пък са най-сигурните места за живеене в света според "Мърсър". Най-опасно е в Карачи (Пакистан), Киншаса (ДР Конго) и, в Багдад. И в тази класация София е 117-а, като отстъпва на градове като Бангалор и Ченай (Индия), Триполи (Либия), Монтевидео (Уругвай) и Ханой (Виетнам).

София поне не е най-опасният град в региона, като според класацията нивото на персонална сигурност е по-ниско в съседните Скопие (151), Тирана (171) и Истанбул (182).

Проучването на "Мърсър" се базира на 39 ключови фактора за стандарта на живот. Сред критериите за качеството на живот са политическа стабилност, ниво на престъпността, икономическо развитие, културна и социална среда, здравеопазване, образование, обществени услуги, транспорт, развлечения, достъп до хранителни продукти и други стоки, жилищна политика, околна среда.

Класацията за равнището на персонална сигурност се гради върху критериите: отношения с други страни, вътрешна стабилност, престъпност и законодателство. И за двете класации за отправна точка е взет град Ню Йорк, който получава 100 точки.

Малка утеха е, че със своите 74,5 точки София е по-близо до градовете от челото на класацията, отколкото до тези на дъното.