През 1999 г. в Австралия се провежда референдум "за" или "против" монархията, тъй като държавен глава на страната е британският монарх. Тогава привържениците на републиката търпят поражение. Но 25 години по-късно настроенията са малко по-различни.

Крал Чарлз тръгва за Австралия, но австралийците май не го искат

Крал Чарлз тръгва за Австралия, но австралийците май не го искат

Въпросите, които повдигна предстоящото пътуване на монарха

Усетиха ги и крал Чарлз със съпругата си Камила, които са на първо посещение в Австралия в ролята си на действащи монарси. Още преди пристигането им антимонархическите настроения се засилиха, а всички щатски губернатори си намериха извинение да не присъстват на приема в чест на краля.

Нещата достигнаха до своеобразна ескалация, когато Чарлз беше посрещнат в парламента на Австралия в Канбера, където трябваше да направи обръщение от трибуната. Още преди да е стигнал до нея сенаторката Лидия Торп прекъсна церемонията.

"Не си си у дома, не си мой крал", започна тя. Тя обвини Чарлз като наследник на Британската империя в геноцид над коренното население на Австралия. Самата Торп е от аборигенски произход.

Снимка 687603

Източник: GettyImages

Скоро след това тя беше изведена от залата, но повтори думите си в профила си в Instagram. Лидия Торп е от сенаторите, които настояват за договор между коренното население и австралийското правителство, каквито има в Нова Зеландия и други бивши британски колонии. Според нея и поддръжниците й аборигените никога не са давали суверенитета си на британската корона.

Снимка 687602

Източник: GettyImages

Въпреки протеста на Торп и други прорепубликански настроени австралийци, други посрещнаха с радост краля в страната си и дори стояха часове пред сградата на парламента, за да видят Чарлз и Камила, пишат ВВС.