На 8 октомври 2009 г. в Москва като част от Годината на Република България в Руската Федерация се откри изложба „От идеология към икономика. Съвременно българско изкуство 20 години по-късно". На откриването присътваха заместник-министърът на културата на Руската Федерация Андрей Будигин, генералният директор на "РОСИЗО" Александър Лвов, ръководителят на Института за проблемите на съвременното изкуство Йосиф Бакщейн, българският посланик Пламен Грозданов, художници и деятели на съвременното изкуство, журналисти и критици

В изложбата участват: Алла Георгиева, Бора Петкова, Боряна Драгоева-Росса и Олег Мавроматти, Василена Ганковска, Викенти Комитски, Даниела Костова, Иван Мудов, Калин Серапионов, Кирил Прашков, Красимир Терзиев, Лъчезар Бояджиев, Мариела Гемишева, Надежда Олег Ляхова, Недко Солаков, Петя Димитрова, Правдолюб Иванов, Рада Букова, Расим, Самуил Стоянов, Светослав Кокалов, Стефан Николаев.

Кураторите на проекта Яра Бубнова и Мария Василева представят на руската публика индивидуалните позиции на 21 художници от различни поколения, за които падането на берлинската стена, мащабните политико-икономически промени, известни като "периода на прехода", определят художествения език и творческите търсения. Изложбата залага на различния от Русия опит на българските художници във връзка с взаимоотношенията между обществено и частно, проблемите на националната и културната идентичност, драстичните промени на градската среда, миграцията, изкуството между традицията и пазара. Тя съвпада по време с едно от най-мащабните събития в сферата на съвременното изкуство - Московското биенале (състоящо се от 93 отделни проекта), което е възможност за повече посетители да се запознаят с българското изкуство, както и за сравнение и преценка.

Изложбата е организирана от Министерство на културата на Руската Федерация и Държавния музейно-изложбен център "РОСИЗО" в залите на Държавния централен музей на съвременната история на Русия на ул. Тверская 21 и ще продължи до 25 октомври.

Организаторите изразяват благодарност на Софийска градска художествена галерия, Държавния културен институт към министъра на външните работи на РБ и Програма за културни контакти "Мобилност" на Национален фонд "Култура".