Изложбата „Ектопластични рисунки и инсталации" на Петер Цанев ще бъде представена в Националния център за съвременно изкуство. Откриването на експозицията ще се състои на 16 април и изложението й ще продължи до 12 май.

Ектопластичните рисунки и инсталации експериментират с пораждащата сила на несетивното изкуство. Те представляват образна субстанция, която се появява от тялото на медиум, който може да бъде човек, празно пространство, творба на изкуството или анимиран обект. Ектопластичното рисуване е акт на евокативна транскомуникация, която свърза изкуството с психологията на непознатото тяло.

Ектопластичното изкуство е несетивно медиумно изкуство. Това е психологическо изкуство, насочено към креативни действия и преживявания „без психологическа дистанция", недопускащи пряко наблюдение, рефлексивност и всякакво инструментално използване на съзнанието за контрол и анализ.

Ектопластичното изкуство не съдържа ирония, постмодерни критични дискурси или хипермодерни претенции и отрича социо-културните стартегии за демистифициране на визуалното. Същевременно ектопластичното изкуство не трябва да се разглежда като мистично действие или мистификация, която има за цел да свърже изкуството с магическото познание на окултните практики. Ектопластичното изкуство е нова форма на „активно въображение", която има за цел „верността към образите, а не въвеждането на образите в полето на изкуството".

Ето защо ектопластичното изкуство не е насочено към развитието на изкуството, усъвършенстването на личността на художника или художественото решаване на илюзорните проблеми на общоприетата реалност.