Ново биологично проучване показва, че мъжете са много по-чувствителни от жените, когато става въпрос за ефекта, който музиката оказва върху тях.
За разлика от жените, мъжете не само физически реагират много по-осезаемо на музиката, но и са по-наясно с нейното влияние върху емоциите им.
Изследването е проведено от от психолога д-р Дейвид Моксън във връзка с представянето на един от най-новите телефони на Sony Ericsson - W350i.
Според него страстта на мъжете се разпалва най-силно под влиянието на кратки откъси британска соул музика и мелодичните, чувствени вокали на соул изпълнителите по принцип.
Истински афродизиаци се оказват естонският рок, който предизвиква увеличение на нивото на тестостерон в 67% от участниците в проучването, латвийската поп музика (67%) и немският хип-хоп (75%).
Жените по-трудно определят ефекта на определена музика върху физическото си състояние. Те се възбуждат най-силно от испанска латино музика.
Разкритията за разликите в реакциите на двата пола са част от направеното от Sony Ericsson проучване във връзка с „музикалния снакинг" или слушането само на кратки откъси от песните вместо на цели парчета.
Повече от 50% от европейските младежи на възраст между 18 и 24 години слушат между 10 и 30 секунди от дадена песен, след което преминават към следваща.
Повече от 200 младежи участваха в серия от научни тестове с цел установяване на промените в нивото на хормоните тестостерон, кортизол и имуноглобулин (IgA) под влияние на различен тип музика.
Така бе разкрито каква музика кара хората да се чувстват секси, мотивирани, спокойни или просто в добро физическо здраве. Тези био-химични реакции бяха изследвани с помощта на анализ на слюнката, която участниците отделят преди и след като слушат различни музикални „снаксове".