Спечелването на награда "Оскар" понякога води само до лоши роли и дори до забвение, твърди филмовият експерт Том О'Нийл.

Носители на "Оскар" като Ф. Мъри Ейбрахам, Бренда Фрикър, Линда Хънт, Марли Матлин и Луиз Флечър едва ли са познати на много хора. Други по-известни притежатели на позлатената статуетка като Гуинет Полтроу и Ричард Драйфус твърдят, че тя е проклятие.

"Оскар"-ът (за ролята й във "Влюбеният Шекспир") направил Полтроу прекалено скъпа, за да бъде ангажирана от режисьорите на 26 години. Тя нямала опит и не била подготвена да се справя с напрежението, в резултат на което направила няколко лоши избора.

Драйфус пък поел по пътя на наркотиците и получил серия слаби роли, след като спечелил "Оскар" за "Момиче за сбогом" през 1977 г.

Луиз Флечър, която бе удостоена с "Оскар" за най-добра актриса за пресъздадения от нея образ на деспотичната старша сестра мис Рачид в "Полет над кукувиче гнездо", след това получава единствено второразрядни роли.

"Такива роли може да създадат радост за малко, но не са нищо за кариерата" - казва Флечър.

Няколко звезди, спечелили "Оскар" за най-добра актриса, са получили и награда "Златна малинка" - Холи Бери, Фей Дънауей и Лайза Минели. Една от първите роли, в която Бери се снима след получаването на "Оскар" за ролята си в "Чудовище" през 2001 г., е тази в екшъна "Жената котка", който не спечели вниманието на публиката.

Явлението е известно в холивудските кръгове като "синдром на Ф. Мъри Ейбрахам", на името на театралния актьор, спечелил "Оскар" за най-добър актьор за ролята си в "Амадеус" през 1984 година. Оттогава обаче той не може да бъде наречен "звезда".