Наскоро Американският филмов институт избра 10-те най-добри филма в 10 различни жанра след консултация с над 1500 души от кино индустрията.

"Спортен филм" бе определен простичко като жанр, в който главният герой е състезател в определен спорт. Да разгледаме отличените заглавия:

Номер едно е "Разяреният бик" (Raging Bull, 1980) на Мартин Скорсезе, с Робърт Де Ниро, Кати Мориарти и Джо Пеши. Адаптацията по мемоарите на бившия шампион в средна категория Джейк ЛаМота изглежда достоен победител. Донесъл заветният "Оскар" на Де Ниро, "Разяреният бик" е не просто велик спортен филм, но и велик филм като цяло, често обявяван от критиците за най-добрия на 80-те.

Второ място е отново за боксьорска история - първата част на "Роки" (Rocky, 1977) със Силвестър Сталоун. Режисьор е Джон Арвидсен. Онова, което не достига като реализъм, е компенсирано с трогателен и вдъхновяващ героизъм.

3. "Гордостта на "Янкийс" (Pride Of The Yankees, 1943)- бейзболна история от началото на века с Гари Купър, Тереза Райт и Бейб Рут. Режисьор е Сам Ууд.
4. Hoosiers (1986) е посветен на малък университетски отбор по баскетбол от Индиана и новият му треньор (Джийн Хекман), който успява да ги изведе до изненадваща титла през 1951. Режисьор е Дейвид Анспоу.
5. "Бул Дърам" (Bull Durham, 1988) комбинира бейзбола и любовта и е режисьорският дебют на Рон Шелтън, който ще настани трайно в жанра спортни филми с "Тенекиената купа"и "Белите не могат да скачат". Главната роля е за Кевин Костнър, участват още Сюзан Сарандън и Тим Робинс.
6. "Играчът на билярд" (The Hustler, 1961) разказва (изненадващо) историята на провинциален играч на билярд, опитващ се да стане №1 в този спорт. Филмът осигурява звездна слава на младия Пол Нюман, а продължението от 1986 ("Цветът на парите") ще му донесе и "Оскар".
7. "Caddyshack" (1980). Комедия на Харолд Реймис ("Ловци на духове", "Анализирай това") за сблъсъка на елитен голф клуб с ексцентричните му нови членове. В главните роли виждаме Чеви Чейс, Бил Мъри и Родни Дейнджърфийлд.
8. "Откъсване" (Breaking Away, 1979) е колежанска история за четирима младежи, опитващи се да сформират отбор по колоездене. Режисьор е Питър Йейтс
9. "National Velvet" (1945). Младата Елизабет Тейлър влиза в ролята на състезателка по езда, която участва тайно в мъжко състезание и го печели изненадващо.
10. "Джери Магуайър" (Jerry Maguire, 1996). Том Круз е спортен агент, който след внезапен прилив на честност остава само с един клиент - залязващ състезател по американски футбол (Куба Гудинг-Джуниър). Комедия с режисьор Камерън Кроу.

Така.... Отстъпвайки назад и разглеждайки списъка, забелязваме няколко неща -1) липсват филм за футбола и 2) преобладват комедиите. И двете неща са логични, като отчитем, че е дело на американци. А и ако трябва да сме честини, няма твърде много добри филми за футбола. Забелязва се и предимството на старите филми. Явно спортът след Олимпиадата в Атланта е замрял в американските очи.

Да погледнем една алтернативна класация - дело на Sports Illustrated от 2003 година:
1. Bull Durham (1988) 2. Rocky (1976) (3. Raging Bull (1980)
Познати заглавия, в леко разбъркан ред. Единственият футболен филм е на 37. място. А и "Страхът на вратаря от дузпа" на Вим Вендерс по книгата на Петер Хандке е по-скоро криминален, отколкото спортен филм.

В началото на тази година вестник Times представиха британския възглед върху спортните филми.
Първо място отново е за "Разяреният бик". Още два филма за бокса - документалният "Когато бяхме крале" и "Роки" намират място в топ 4, като единствено "Огнените колесници" (Chariots of Fire, 1981) се вмъква между тях на второ място. Филмът разказва историята на двама британски лекоатлети от Олимпийските игри през 1924.

Най-високо класираният футболен филм тук е "Бягство към победа" (Escape To Victory, 1981), известен повече с имената на актьорите, отколкото с някакви невероятни артистични качества. Пеле, Боби Мур, Оси Ардилес и Силвестър Сталоун са концлагеристи, които използват футболен мач срещу немски военни, като възможност за бягство. Любопитен анекдот около филма е, че Сталоун, нагърбил се с ролята на вратар, искал да блесне и настоявал в сценария да бъде включена сцена, в която той вкарва победния гол.

Следващият футболен филм в класацията на Times е популярният и у нас "Майк Басет: селекционер на Англия" (2001), често излъчван по кабелните ни програми. Майк Басет е старомоден треньор, който след куп провали и с много късмет успява да класира Англия до полуфинал на световното пcрвенство през 2002 - постижение останало филмов блян за англичаните. Пеле и тук се отчита с малка роля, разкривайки пред фиктивен журналист кои отбори имат шанс за световната титла. Вижте сами реакциите му:

За финал остава най-логичният въпрос: Кои са вашите любими в този жанр? Дискутирайте, ако имате сили.