11-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм гостува на Националния дворец на културата от 29 до 31 януари. Специалната разширена програма на събитието включва най-доброто от изминалата година. В афиша са както детски заглавия, така и филми за възрастни. Организаторите са подготвили над 50 късометражни и 3 пълнометражни филма, сред които и номинираният за „Оскар” – „Песента на морето”. Всички прожекции са в кино „Люмиер”, а билетите са на стойност 6 лв.


В препълнения салон на кино “Люмиер” фестивала откриха директорът на Двореца Мирослав Боршош и директорът на фестивала Анри Кулев.
„Много се радваме, че откриваме фестивалната година със световния анимационен фестивал, който за първи път ни гостува. Надяваме се от-тук нататък да сме домакини на събитието всяка година. Когато през ля-тото се срещнахме с проф. Кулев, дори Варненският фестивал беше под въпрос, но благодарение на огромните усилия на неговия екип, той ста-на факт. Затова решихме, че е възможен и тук. Сега той погледна пълна-та зала и каза: „Не мога да повярвам! Толкова е хубаво!”. С удоволствие откривам фестивала в кино „Люмиер”, каза Боршош и пожела на кинома-ните “Приятно гледане!”.
„Искам да благодаря на НДК и лично на г-н Боршош за тази подкрепа - тя наистина беше безценна. Повечето от вас знаят колко сложно нещо е един фестивал.

Варненският фест наистина е световен и европейски фо-рум, изпълнен с креативна и умна анимация. Благодаря, че сте тук. Една пълна зала наистина е радост за окото. Късометражно кино се гледа трудно. Тук всичко е направено с много усилия и с много любов, така че бъдете толерантни. Ще видите едни фантастични филми за тези три дни”, обеща Анри Кулев.


Координаторът на фестивала Силвия Иванова допълни, че българската програма е много широко застъпена в това издание – и като жанрове, и като техника. Публиката има възможност да види студийни и студентски филми, като в повечето случаи разликата не се забелязва, което показ-ва високото качество на продукциите.
Организаторите се надяват събитието да се превърне в традиция и да възвърне предишната си слава на един от най-значимите фестивали за анимация в света.

В съпътстващата програма на събитието в НДК е включена и интересна изложба, събрала най-доброто от няколко поколения аниматори. Тя се нарича „Автори-художници” и може да бъде разгледана до 31 януари на Полуетаж - Изток в Двореца. Неразделна част от фестивала е и Детска анимационна работилница, където малките творци ще направят собствен анимационен филм. Той ще бъде показан на 31 януари в кино „Люмиер”.


От октомври 1979 г. до октомври 1989 г. във Варна са проведени шест издания на Световния фестивал на анимационния филм, като той се на-режда сред най-престижните в своята област, заедно с тези в Анеси, Загреб, Отава, а по-късно и в Хирошима. За високия авторитет на фору-ма допринася и присъствието на най-големите имена в анимацията от цял свят. Сред наградените филми са шедьоври, които се сочат като класи-чески образци в историята на анимацията. Редица български творби съ-що са отличени. Според медиите - фестивалът е най-значимият в Източна Европа и с най-многобройната публика в света.

След шестото си издание, форумът е прекратен за цели 22 години.

През септември 2011 г. се провежда Седмият световен фестивал, а в конкурсната програма на осмото издание участват повече от 90 загла-вия. През 2013 г. се затвърждава постоянно нарастващият интерес към събитието, а през 2015 г. в него участват 95 филма от 33 държави, подб-рани от над 1000 заявки.