Паток с „Оскар"? В Холивуд всичко е възможно. През 1943-та, когато светът се къпе в кръвта на Втората световна война, рисуваният герой Доналд Дък заклещва с човка най-престижната награда в киното. Причината е анимационното филмче „Лицето на Фюрера" на режисьора Джак Кини. Пернатият любимец на децата дефилира за пръв път на екрана девет години по-рано - на 9 юни 1934-та във филмчето „Мъдрото пиле". Ролята е малка, но ознаменува раждането на нов анимационен персонаж, който след време става конкурент на Мики Маус.

Две години след като покорява малкия екран, Доналд Дък вече се появява и като герой на комикси. Отначало ги печатат като подлистник на ежедневниците и неделните издания. Патешките истории бързо печелят популярност.

В „Лицето на Фюрера" бялото пернато с жълта човка играе работник на конвейер в завод за боеприпаси. Поточната линия редува снаряди с портрети на Хитлер и нещастният Доналд става разноглед - работа ли да върши, да изпъва ръка пред лика на Фюрера ли.

Следва „платен отпуск", в който патокът тренира тялото си, заемайки стойки във формата на свастика. Пернатото изпада в нервна криза. Халюцинира бомби, птици, змии...Изведнъж се оказва в леглото си в САЩ, а всичко друго е било кошмар.

Когато повежда антинацистка пропаганда, Доналд Дък е в апогея на славата си. За съжаление „Оскар"-ът остава единствен в кариерата му въпреки факта, че през 50-те години на миналия век филмите с патока стават хит. По онова време комичният герой дефилира и с очила. Приключенията му в лентата Working for Peanuts, която се появява на екрана през 1953 г., се превръща в любимо забавление на децата.

Две години след като покорява малкия екран, Доналд Дък вече се появява и като герой на комикси. Отначало ги печатат като подлистник на ежедневниците и неделните издания. Патешките истории бързо печелят популярност. Дългогодишен автор на рисуваните книжки е Ал Талиаферо. През 1942 г. аниматорът Карл Баркс прибавя в сериите и нови персонажи. Така се появяват богатият чичо ­ патокът Дагоберт (през 1947 г.), и братовчедът ­ гъсокът Густав (през 1948 г.). Към тях се прибавят и бандата престъпници, както и най-големият враг на богатия чичо Дагоберт ­ вещицата Гундел Гаукели.

в. "Монитор"