Едни научни изследвания показват, че алкохолът може да намали риска от инфаркт и инсулт, а други - че той разяжда черния дроб и увеличава склонността към агресия.

Най-новото по темата е статията на изследователи от университета в Бари (Италия), публикувана в майския брой на списание Neurology. В нея се съобщава, че развитието на старческо слабоумие при хората, които умерено употребяват спиртни напитки, може да се забави в сравнение с пълните трезвеници.

В продължение на 3,5 години учените са наблюдавали група възрастни доброволци (121 от тях са страдали от синдрома на леко когнитивно разстройство - ЛКР, а 1445 не са имали нарушение в мисленето) и са установили, че при хората с ЛКР, които са изпивали по-малко от "една порция" алкохол дневно, синдромът прогресирал по посока на слабоумието с 85% по-бавно, отколкото при тези, които не са приемали никакъв алкохол.

Изследователите обаче не са склонни да правят категорични изводи. Те отбелязват, че една чаша дневно наистина забавя развитието на синдрома на старческо слабоумие. В статията изрично е посочено, че е възможно "умереният начин на живот (той варира според културните разлики) да предпазва от упадъка на когнитивните способности. Следователно от слабоумието предпазва не непосредственото въздействие на алкохола или някакви конкретни съставни вещества от алкохолните напитки".

70-годишните мъже и жени, редовно изпиващи по една чашка вино, могат например да пият умерено, защото са в добра физически форма, ядат здравословна храна, не страдат от сериозни заболявания, не приемат силно действащи лекарства, които не са съвместими с алкохола. Всички тези фактори са свързани със запазването на остротата на ума.

Когато изследователите изучават ролята на един от тези фактори, те се опитват да го разграничат от другите. Но на практика това не винаги е лесно, защото те не могат насила да наливат в устата на пациентите предварително определена порция алкохол.

В заключение, статията обобщава, че научните издания никога не са твърдели, че алкохолът е полезен за здравето, макар той действително и в определена степен да предпазва от упадък на когнитивните способности и да намалява риска от възникването на сърдечно-съдови заболявания.

Авторите на статията отбелязват, че етиловият спирт стимулира изхвърлянето в кръвта на химично вещество, което действа на мозъка и подобрява паметта, че съществува връзка между употребата на алкохол и високото ниво на "добрия" холестерол и че антиоксидантите, съдържащи се във виното, засилват познавателните способности. Техните изводи съвпадат със заключенията на други изследвания, които също свидетелстват за това, че умерената употреба на алкохол понижава риска от слабоумие.

здраве.bg