Обикновено болките в гърлото са съпътствани от респираторно-вирусни заболявания или възникват в резултат на тях. Най-разпространените болести са:
• Ларингит - заболяване на гласовите връзки, съпроводено от хриптящ глас или загуба на глас, суха кашлица.
• Фарингит - заболяване на задната стена на гърлото, съпроводено от болки (не само при гълтане) и кашлица.
• Тонзилит - заболяване на небните сливици и на лимфоидната тъкан между небните дъги (сливиците са с увеличен размер и са зачервени), болки в гърлото.
• Ангина - остро инфекциозно заболяване на лимфоидната тъкан, характеризиращо се с възпаление на небните сливици. Предизвиква се от различни микроби - главно стрептококи.
• Паратонзиларен абцес - болката в гърлото е толкова силна, че болният не може напълно да си отваря устата, шията отича, подчелюсните и шийните лимфни възли са увеличени и болезнени.
Как да се лекуваме
На организма са необходими през този период топли напитки и храни (чай, бульон, супа) и по-големи количества витамин С. Малко количество (до 50 г) алкохол, най-добре вечер, също може да е от полза.
Препоръчително е лечението да се определи от лекар, който да открие истинската причина за болките.
Трябва ли да се премахват сливиците
Днес специалистите в повечето случаи се отнасят отрицателно към подобна операция и предпочитат консервативните методи на лечение. Сливиците се отстраняват само при повторни паратонзиларни абцеси или при сериозни заболявания на сърцето и бъбреците.