Изглежда, че от безсмисленото дърдорене по време на офис парти или тийм билдинг има полза - оказва се, че празните приказки могат да се отразят добре на вашето придвижване нагоре в служебната йерархия. Но да се научим да разговаряме за нищо, на практика не е толкова лесно.

Ако искате да овладеете това изкуство, вслушайте се в следните препоръки:

1. Упражнявайте се. Старайте се да общувате по малко с всеки, с когото се сблъсквате - касиери, сервитьори, съседи, колеги, дори с децата на своите познати. Особено внимание отделяйте на разговора с този човек, който напълно се различава от вас - например с възрастен, подрастващ или чужденец. Това ще ви помогне да натрупате безценен опит.

2. Четете различна литература: рецепти, вестници, списания, енциклопедии, новите бестселъри и различните каталози. Това не е напразно губене на време. Вие ще разширите кръгозора си и с лекота ще намирате тема за разговор с всеки един човек. Не е задължително да ставате експерт в различните области - нуждаете се от минимум информация, за да започнете разговор с непознат човек.

3. Не избягвайте местата, където ще ви се наложи да общувате с непознати. Приемайте всички покани за вечери, семинари, делови срещи и други мероприятия. Ако не ви канят твърде често, организирайте вие мероприятие и поканете на него не само тези, с които често общувате, но и малко познати хора.

4. Разширявайте културните си познания. Дори да сте любители на класическата музика, слушайте поп, джаз и рок. Интересувайте се от всичко. Дори да не ви се хареса това, което видите или чуете, вие ще имате аргумент да защитите позицията си. Докато аргументът "не съм чел, но критикувам" едва ли ще се хареса на вашите събеседници.

5. Записвайте си смешни истории, които сте прочели или чули, а също спомените си за нещо хубаво, което сте преживели. Всичко това може да бъде начало на интересен разговор.

6. Разговаряйте със себе си пред огледалото! Според много известни оратори, това е един доста ефективен метод Съставете си списък с произволни теми, например футбол, джаз, обувки (колкото по-дълъг е списъкът, толкова по-добре) и проверете какво можете да кажете по всяка тема.

7. Опитвайте нови неща: нов спорт, нови ястия и т.н. Поставете си цел - всеки ден да направите нещо ново.

8. Учете се да слушате. Винаги и всичко - каквото и да ви говорят. Това качество е много полезно в общуването.

9. Измислете си няколко "пътища за отстъпление", т.е. фрази, с които можете да се сбогувате със събеседника си.

10. И накрая, най-важното: не се преструвайте на друг човек - бъдете самите себе си! Така вие ще направите най-доброто впечатление.

тя.bg