Никотиновите дъвки и лепенки често се оказват неефективни в борбата срещу тютюнопушенето. Това не са изследвания на специалисти, а данни на самите пушачи. В Тел Авив обаче са се заели да разберат защо никотинозаместителните терапии не работят, съобщава ScienceDaily.com.
Оттам са открили, че пушенето всъщност е по-скоро навик, отколкото физическа пристрастеност. Потвърждението на факта може да спомогне за разработването на нови методи за лечение на никотинова зависимост.
Заключенията на изследователите са базирани на две големи проучвания. В последното изследване учените са наблюдавали поведението на различни пушачи, само че... във въздуха. Няколко стюардеси и пилоти били наблюдавани по време на краткотрайни и дълготрайни полети - до 13 ч. С помощта на въпросник учените следели нивото на желанието за пушене.
Оказало се, че дължината на полета не е оказала значително влияние върху необходимостта за пушене. Дори обратното - по време на кратък полет, в края му желанието за пушене е много по-голямо, отколкото при дълъг полет. Оттам идва и заключението, че жаждата за пушене е по-скоро психическо пристрастяване, отколкото никотинова зависимост.