В доклад, направен по поръчка на Световната здравна организация се констатира, че хората, работещи нощно време са по-склонни към заболяване от рак.
Още в края на 80-те за първи път се говори за връзката между изкуственото осветление и рака на гърдата при жените. Забелязана е тенденция, при която броят на жените, страдащи от заболяването е много по-голям при тези, които работят през нощта в продължение на години.
При проведени опити с животни, се оказва, че туморите се развиват по-бързо при тези, които били подложени повече на изкуствено осветление.
Въпреки, че засега изводите от доклада се базират на наблюдения на медицински сестри и стюардеси, които работят нощно време, изследователите и специалистите имат няколко теории за отрицателното въздействие на нощния труд. Една от тях визира отслабването на имунната система поради недостатъчния сън, в следствие на което организмът няма достатъчно сили, за да се бори с раковите клетки.
Другата е свързана с ключовия хормон меланин, който тялото произвежда през нощта. Изкуствената светлина през нощта намалява неговото ниво, а този хормон задържа развитието на раковите клетки.
Въпреки че към момента това са все още недоказани теории, които според някои експерти са неоснователни, факторите продължават да се търсят, а работодателите трябва да се готвят за солидни компенсации и сериозни промени в договорите, в случай че изводите се признаят официално.
Проучвания сочат, че около 20 % от населението на западните държави е на нощен график.