Науката е установила, че "бавните" животни живеят много по-дълго, отколкото останалите. С дълъг живот природата е надарила например бавните влечуги, които не правят нищо друго освен продължително да се излежават на слънце и бавно да преработват храната.
Оказва се, че понякога мързелът е полезен - жизнената енергия на всеки организъм е крайна величина (в известни рамки).
Още през 1908 г. немският физиолог Макс Рубнер, изследвал повече от 900 вида птици, е открил следния интересен факт: колкото по-бавна е обмяната на веществата, толкова по-бавно настъпва стареенето.
Инге Хофман, автор на книгата "Мързелът - залог за дълъг живот", сравнява човека с колата. Автомобилът, изминал 1 000 000 км по хубав път, може да се запази много по-добре отколкото този, който се е движил само 20 000 км, но през дупките.
Според Хофван, същото се отнася и за човека - той трябва да се движи правилно, за да не се изтощава твърде бързо неговата жизнена "батерия".
От момента на нашето зачатие в организма ни започва да тиктака своеобразен часовник. Той спира само когато батерията напълно се е изтощила, т.е. нейният запас напълно се е преобразувал в извършена работа. Разбира се, възможни изключения от правилата са нещастен случай или тежка болест.
При това скоростта на обмяната на веществата е строго индивидуална и зависи основно от няколко фактора:
• от гените, които определят изходните данни на всеки и които влияят на скоростта на жизнените процеси в тялото;
• от начинът на живот, т.е. темпото, в което живее човек с неговите зададени параметри;
• здравословното състояние - например заболяването на щитовидната жлеза (хипертиреозата) ускорява обмяната на веществата.
Как да "мързелуваме" правилно?
Правило №1: "елитно гориво"
Във вашия хладилник трябва да има продукти, които способстват за пълноценното ви хранене: пресни плодове и зеленчуци, млечни продукти, риба, крехко месо. Организмът трябва да получава всички необходими вещества и да не губи излишнаенергия за освобождаването си от токсините.
Избягвайте наднормените килограми, но бъдете търпими към тялото си. Обръщайте внимание на вкуса и аромата: вашите усещания ще ви подскажат много точно кое е необходимо и кое е вредно, т.е. какво иска о какво не организмът ви.
Правило №2: правилно движение
Движете са повече, занимавайте се със спорт, но без да стигате до крайности. Спортът трябва да ви доставя удоволствие, а не да води до напрежение в тялото. В разумни граници той помага за правилната работа на организма: забавя на сърдечния ритъм, намалява нуждата от кислород на сърдечния мускул, подобрява общия енергиен баланс. Белите дробове също се снабдяват с толкова кислород, колкото им е нужен, т.е. работят по-икономично, но все пак пълноценно.
С най-благоприятно съотношение между ползата за здравето и потреблението на енергия са бадминтонът, фехтовката, плуването, ездата, карането на колело.
Правило №3: хармония в хормоните
Хормоните управляват голяма част от клетките в нашето тяло. Те са отговорни за растежа и развитието (хормон на растежа), за скоростта на обмяната на веществата (хормони на щитовидната жлеза), за правилните биоритми (мелатонина), за желанеито за любов (окситоцина), за изхвърлянето на енергията при стрес (адреналина)...
Ако хормоналната, нервната и имунната система са в равновесие, жизнената "батерия" няма да се изтощава прекалено бързо. Консултациите с ендокринолог са задължителни с напредване на възрастта. Все по-популярни днес са заместителната хормонална терапия и използването на различни биологичноактивни добавки, които спомагат за по-доброто и икономично функциониране на организма.
Правило №4: здрава кожа
Всеки процес в организма се извършва определен брой пъти. Това се отнася е за делението на кожата. Деленето и обновяването на клетките се ускоряват от загара, пилинговите процедури, козметиката с алфахидрокиселини. След тях кожата наистина изглежда копринена, млада и свежа, но за тази красотата организмът организмът ще плати истинската цена по-късно: поради изкуственото стимулиране на процесите, по този начин кожата всъщност старее по-бързо.
Правило №5: реалистични цели
Главното правило от гледна точка на психиката е: поставяйте си реалистични цели. Този, който се стреми към нещо “без спирачки”, бързо ще се почувства изтощен и опустошен. Дайте си сметка дали не живеете свръх своя жизнен потенциал. От това колко осъществими са поставените цели всъщност зависи благополучието ви.
Да надхитрим стареенето!?
Да, разбира се, че това не е възможно, т.е. крайният резултат ще е относително един и същ, но в случая важното е не накъде води пътят, а колко е дълъг.
Много може да се научи от животните.
Котка: Редовно си почивайте. Стремете се към целите си с възможно най-малки загуби на енергия.
Крокодил: Позволявайте си да безделничите, когато е възможно. Например - лежете и се наслаждавайте на слънцето. Мобилизирайте силите си само когато нещо трябва! да се свърши, но пък тогава давайте всичко от себе си.
Пчела: Делегирайте част от задачите на други, като позволявате и на тях да работят за себе си.
Маймуна: Занимавайте се със спорт. Но правете това с удоволствие, без да се напрягате.
Риба: И в напреднала възраст може да водите пълноценен живот. Но не се опитвайте да постигате рекорди –живеете за себе си, а не заради общественото признание.
Змия: Пълзете “по” живота с минимални загуби на енергия.
Костенурка: Не бързайте. Позволявайте си да вършите нещата по-бавно и без да се ядосвате.