Целият живот е пред вас, имате всички възможности на света, изборът ви на практика е безграничен и точно това е проблемът. Вие сте объркани. Какво трябва да правите с живота си? Как да сте сигурни, че вземате правилните решения? И как изобщо да сте сигурни какво всъщност искате? Как да прегазите през всички тези възможности и решенията, които трябва да вземете за всичко - от кариерата ви до взаимоотношенията? От къде и как да започнете?

Не може да разберете какво искате, докато не разберете кои сте всъщност вие.

Какви са вашите ценности? Какво е най-важно за вас? Какво ви вдъхновява? Какво искате от живота и как искате да ви запомнят семейството и приятелите? Да отделите време, за да помислите за нещата, които наистина имат значение за вас, е добра отправна точка, за да направите избора си. Опитайте се да визуализирате вашият "идеален живот".

Помислете какво искате като професионално развитие. Кои са най-важните аспекти на настоящата ви работа. Парите? Колегите? Обстановката? Какъв баланс търсите между работата и личния си живот? Всички трябва да правим "сделки" - не може да искате четирицифрена заплата, ако искате да си тръгвате в 17 часа всеки ден. Колкото сте по-ясни за това, какви са вашите приоритети, толкова по-лесно ще ви бъде да направите избор. Ако парите, например, не бяха проблем или ако бяхте сигурни, че няма да се провалите, с какво бихте искала да се занимавате? Какво ви спира?

Ако стигнете до извода, че можете да бъдете щастливи на работа, само ако правите нещо абсолютно различно, на съвсем различно място, не скачайте веднага. Открийте начин да построите мост към новата си кариера. Намерете някой, който може да ви предаде опита си или да ви назначи почасово. И не се притеснявайте да експериментирате - днес работната среда е много по-гъвкава, отколкото преди няколко години, така че излезте от стандарта "работно време: от 8 ч. до 17 ч.".

Управлението на парите е нещо, на което много млади хора не обръщат достатъчно внимание, защото им се струва твърде "сухарско" или обезсърчително. Това обаче не трябва да се пренебрегва – парите, които спечелите през 20-те години от живота си ще ви донесат много повече, отколкото всичко, което спестявате по-късно в живота, защото имат повече време да се натрупват. Тук не става въпрос за спестовен влог, но може да помислите за доброволно пенсионно осигуряване, например.
Нещо много важно за тази възраст е да слушате по-малко какво ви говорят и съветват другите и да се фокусирате върху това, което е правилно за вас. Много е лесно да се попадне в капана да се опитвате да отговорите на очакванията на други хора за вас – родители, роднини, приятели или това, което диктува съвременността и медиите. Единственото, което има значение, сте вие и това не е егоизъм – това е вашата възможност да постигнете потенциала си.

Ключът към преодоляване – всъщност дори към предотвратяване на кризата на четвърт-възрастта – е да имате стратегия за живота си. Това означава да знаете къде искате да стигнете като професионално развитие, какъв начин на живот искате да водите и да си изработите план за действие, който да ви заведе до целите ви. Звучи смущаващо и много сериозно, но не се паникьосвайте! Веднъж като започнете да мислите за нещата по по-конструктивен начин, ще получите по-голяма яснота.
Помнете, че накрая на пътя е вашият "пропилян" живот и вашият неразкрит и неизползван потенциал, ако не откриете и не последвате мечтите си. Така че – последвайте ги, дължите това на себе си!

ТЯ.bg