Въпросът за идеалните пропорции на тялото е спорен и до днес. Голяма част от т.нар. канони на красотата са и функционални и свързани със здравето ни.

За връзката на дължината на краката с нивото на сексуалността е писано какво ли не. И до днес няма достоверни свидетелства, че от големината и формата на бюста по някакъв начин зависи състоянието на хормоналната система, здравето или дори възможността за пълноценно хранене на детето.

Един друг "канон" от женската красота обаче е доста добре изучен. Става дума за съотношението между талията и бедрата. То практически не е свързано с теглото. За идеално съотношение се смята 0,7 и това може да се види още от Античността (Венера Милоска), та и до днешни дни (лейди Ди, Деми Мур и дори куклата Барби). Още по-изпъкнал преход от талията към бедрата се забелязва при Клаудия Шифър и Бриджит Бардо. Тази устойчивост във вкусовете е подтикнала учените да проведат многобройни изследвания - от психологични до ендокринологични.

Оптималното съотношение на талията към бедрата (0,68-0,7) се смята за признак на чисто женската фигура. То се приема като свидетелство за нормална обмяна на веществата (и главно за нормално ниво на естрогени). А това позволява на жената да износи и роди здраво дете. С това съотношение са свързани и древните подсъзнателни чисто мъжки импулси.

С една дума - талията може да бъде всякаква, но бедрата трябва да са по-широки. За мъжете това съотношение е различно и за идеално се приема 0,9.

Но има ли това съотношение пряко връзка със здравето?

Обиколката на бедрата може да се оценява като благоприятен фактор - големият корем и големите бедра не са толкова лоша комбинация колкото големият корем и малките бедра. Изчислено е, че всяко увеличение на окръжността на бедрата с 6,4 см при мъжете и 9,2 см при жените намалява с 20% риска от развитието на сърдечни заболявания.

Според друга статистика съотношението талия/ бедра показва разпределението на общото количество мазнини в тялото. А мазнините са не само подкожни, но и висцерални, т.е. вътрешни. При това не трябва да се забравя, че определен процент мазнини са абсолютно необходими - особено на жените.

Хората с високо съотношение талия/бедра, т.е. тези, при които мазнините се натрупват в областта на талията и цялото коремно пространство (но не и върху бедрата), са изложени на повишен риск от сърдечни заболявания.

Какво можем да направим за себе си?

На първо място - трябва да се наблюдавате. Ако имате тесни бедра, обърнете особено внимание на кръвоносните си съдове. Направете си анализ на хормоналния статус. Например - не са много жените, които знаят, че дори малката диспропорция естрогени/прогестерони може да се отрази не само на определен строеж на тялото, но и на възникването на проблеми с желаната бременност.

Ако имате по-широки бедра, не трябва да се тревожите, тъй като едва ли някога ще има достатъчно доказателства за излязлата преди няколко години теория, че това показва повишен риск от болестта на Алцхаймер. И ако те не са патология на млада възраст, не си струва да се разстройвате, като си мислите за болестите, които могат да ви сполетят след 40-50 години.

Що се отнася до корема, добре е да бъдете особено внимателни, особено ако бедрата ви не са достатъчно широки. Доказано е, че абдоминалните мазнини са вредни за кръвоносната система.

Когато търсим различни закономерности, нека не забравяме, че съществуват и расови особености на строежа на фигурата, и много различни (включително и социални) фактори. Така на практика всяка зависимост между типа фигура и здравето е относителна.

здраве.бг