Опърничавият началник, за съжаление, е явление, което не се среща толкова рядко. Случва се характерът на шефа да е толкова нетърпим, че някои хора не издържат и напускат работата си, в потвърждение на известната максима, че "хората не напускат компании, те напускат шефове".

Но ако на вас професията ви харесва и не желаете да подадете молба за напускане, не се отчайвайте, защото има начин да държите ситуацията под контрол.

Една мъдрост гласи: "Ако не можеш да промениш една ситуация, промени отношението си към нея". В крайна сметка неприятното не е, че началникът ви е лош, а че на вас ви е "лошо", заради него. Така че не трябва да позволявате на някого да управлява настроението ви и да ви причинява болка. За това могат да ви помогнат някои познати в психологията техники.

Задръжте на "пауза"
Ако гневът на шефа ви не е мотивиран и е свързан просто с лошото му настроение, позволете му да "изпусне парата". Може би той ще се ограничи с това. Играйте по "свирката" му - ако ви обвинява незаслужено, не спорете. Позволете му да се наслади на любимото си заблуждение, че "началникът винаги е прав". Вашето чувство за собствено достойнство не бива да страда от това. Просто си кажете, че в този момент това е вашата тактика и играете най-подходящата роля.

Доведете нещата до абсурд
Ако шефът ви ви кара да направите нещо, което е очевидно тъпо за всички, освен за него, не спорете и не го убеждавайте, че греши, а точно обратното - започнете педантично да изпълнявате указанията му, като редовно го информирате за изпълнението и "прогреса". Спокойно водете нещата до точката на абсурда, в която вашият шеф би трябвало да осъзнае, че поставената задача най-малкото не води до нищо (или води до негативни последици за организацията и имиджа й) и да отмени по-нататъшното й изпълнение.

Ако обаче сте попаднали не просто на опърничав началник, а на садист, чиято основна цел в живота е да унижава, оскърбява, злепоставя и обижда хората, а общуването с него предизвиква страх , обида и ненавист едновременно, то в този случай (и докато чакате някой друг да го “очисти”) би било добре да усвоите и някои техники на “мислена защита”. Ето три техники, които може да ви бъдат полезни:

Стена: Построете между себе си и него/нея въображаема, шумоизолираща стена. Представете си изграждането на стената мислено, направете го концентрирано, тухла по тухла. Така вие се изолирате от него – вие сте от тази страна, а той – от другата.

Филм: Опитайте се да се откъснете от реалността и да погледнете на ситуацията като външен наблюдател (дисоциирано). Гледайте случващото се като филм, на който вие сте просто зрител, когото сценария не засяга наистина.

Нощно цукало: Мислено настанете шефа си на гърне, сложете му нощна шапка, пижама, домашни чехли и когато ви крещи си представяйте, че се напъва и пъшка... Така ще направите всички неприятни ситуации смешни, а той ще ви изглежда напълно безопасен, дори уязвим.

Ако опитате да приложите тези прости техники, ще държите нещата под контрол и ще усетите как от жертва за приношение се превръщате в господарка на положението.

Тя.Bg