Според изследване, проведено във Великобритания на тема "Личност и кариера" се оказва, че съзнателните и чувствителни хора, които често търсят компромис с колегите си, готови са да им помогнат с работата при първа молба - винаги и безотказно, в крайна сметка много рядко се придвижват нагоре по кариерната стълбица.

Услужливите хора, които лесно се съгласяват с всичко и с всички, често принасят себе си в жертва и правят компромиси против собствените си интереси, само и само останалите да са доволни.

На практика се получава така, че такива хора живеят едва ли не заради интересите и целите на другите, а не на своите собствени.
Как да се преборите с прекомерната си услужливост?

1. Не допускайте грешките на другите да се отразяват на вас.
Когато вашите колеги грешат, вие сте винаги готова да намерите решение, да поправите нещата и да прикриете грешката. Така обаче губите време, което ви е необходимо да свършите собствените си задължения. Да вършите чуждата работа може да ви притисне във времето и в крайна сметка да излезе, че вие не можете да се справяте със служебните си задължения.

Поради тази причини се опитайте да се ограничавате само със съвети и помощ, която не е в ущърб на вашите интереси.

2. Не позволявайте на колегите ви да се възползват от вашите идеи.
Колеги крадат идеите ви и ги представят за свои, а вие дори не реагирате. В крайна сметка обаче похвалите и повишенията са за друг. Не позволявайте колегите ви да се възползват безнаказано от вашите идеи. Ако чуете на събрание, например, собствената си идея от устата на друг, не се стеснявайте да го парирате и да попитате това всъщност не е ли същата идея, която вие сте му споделили. Борете се за това, което ви принадлежи по право.

3. Престанете да се извинявате непрекъснато.
Постоянно се извинявате за всяко ваше действие? Ами престанете! Извинявайте се само за наистина сериозни неща и то само по веднъж. Ако сте сбъркали нещо, признайте, извинете се и веднага предложете решениена проблема.

4. Не работете "нон-стоп".
Не си вземате полагаемата отпуска, никога не излизате в обедна почивка, винаги оставате след работно време... Помислете си обаче за това, че ако човек не почива, ако не се храни, работоспособността му намалява, а също и качеството на работата му.
Специалистите препоръчват да се правят кратки паузи на всеки 90 минути, така че да се запази съсредоточеността и вниманието.

5. Не вършете чужда работа
Никога не отказвате помощ на колегите си, винаги се съгласявате да поемете част от задълженията им върху себе си, а в крайна сметка вие се претоварвате, а те се мотаят и си тръгват навреме след работа. Намерете смелост в себе си тактично и вежливо да съобщите на колегата, който иска помощ, че с радост бихте я предоставили, но самата вие в момента сте претоварени и имате твърде много недовършени задачи. А за да сте по-убедителна, добавете, че дори сте възнамерявала вие самата да помолите за помощ.

Тя.bg