Сезонът на гъбите е в разгара си и проблемът с натравянията отново е доста актуален. През Средните векове всеки европейски велможа е имал специален човек, който е проверявал безопасността на продукта. Днес здравето на всеки човек е в собствените му ръце.

Какво рискуваме, когато ядем гъби?

Натравянето с гъби възниква при три различни ситуации. Особено опасни са отровните гъби, които всеки един човек трябва да различава, ако е тръгнал сам да ги събира. Има гъби, които са опасни, само ако се съчетаят с алкохол. Освен това гъбите поглъщат всички вещества от околната среда (изгорели газове, изпаренията на асфалта, битовата химия) и затова, независимо откъде сте се сдобили с тях, вие трябва да спазвате определени правила.

Най-безопасни са култивираните гъби, тъй като рискът от отровна гъби сред тях е почти нулев. Никой обаче не може да гарантира, че гъбата не е абсорбирала в себе си вредни вещества.

Гъбите (за разлика от растенията) поглъщат активно токсините не само от земята, но и от въздуха. За да бъдат доматите или марулята отровни, те трябва да се отгледани в отровна почва. А изгорелите автомобилни газове в гаражите, където се отглеждат печурките, са реално условия за превръщането им в отровни гъби.

Препоръчително е култивираните гъби да се купуват в големите магазини и супермаркети, тъй като в този случай може да се разчита на това,че те са били отгледани в достатъчно големи специализирани плантации, а не в някой гараж. Освен това може да се надяваме и на контрола на качеството на продуктите, който се осъществява от специалните органи.

За съжаление обаче, вкусът на култивираните гъби не може да се сравни с горските. И ако имате свои предпочитания по отношение на гъбите, вие трябва да берете само този вид гъби, който ви е много добре познат.

Новите видове трябва внимателно да проверявате по рисунка или снимка в сайтовете, специализираната литература или да ги показвате на специалисти.
Не се доверявайте на "познавачи", които "са яли от тези гъби и все още са живи". Сред тях има доста не толкова големи късметлии, които вие вече няма да срещнете в гората и няма да чуете от тях забавна история за гъбите, с които те са се "объркали".

Не берете гъби на разстояние по-малко от един километър от железопътен маршрут или автомобилна магистрала, а също така в близост до сметище.

Да си купувате гъби "от чужда ръка" е крайно нежелателно. Първо, сред тях може да има отровни, които в нарязан вид се откриват много по-трудно, отколкото в гората. Освен това в този случай вие разчитате на професионализма и честността на продавача, а това, поне у нас, е крайно опасно. А и не знаете къде е бил отгледан този толкова желан специалитет.

Ако искате да се поглезите с пресни горски гъби, намерете си познавачи - гъбари, които заслужават вашето доверие и си купувайте продукта само от тях!

 

тя.bg