Почти всяка нова работа започва с изпитателен срок. И от това, как ще се проявите през тези няколко седмици или месеци, зависи вашето бъдеще в компанията.
Как трябва да се държите? Какво трябва и какво не трябва да правите?
Като правило изпитателният срок продължава 2-3 месеца. Предполага се че за този период компанията ще е наясно дали си струва да продължи сътрудничеството си с вас.
Практиката показва, че всъщност вашата работа се наблюдава само от шефа, при това по доста своеобразен начин. Той може да ви дава задачи с повишена трудност (за да провери вашия потенциал), да ви поставя в неудобна ситуация (за да провери устойчивостта ви срещу стреса) и т.н. В подобни условия на човек никак не му е лесно да оцелее и да се покаже в най-добрата си светлина.
Ако искате да преминете успешно изпитателния срок и да сключите безсрочен трудов договор, спазвайте следните „златни правила":
1. Бъдете точни и внимателни към установения ред и всички процедури. Повечето ръководители ще оценят вашата способност за работа в екип и справяне със задачите именно по този критерий. По -добре е да се проявите като стриктен служител, а не като разсеян гений.
2. Правете това, което ви казват и не проявявайте твърде голяма инициативност. Това може да ви се стори странно, но ако вие започнете да демонстрирате своята готовност да подобрите работата в компанията, можете да бъдете неправилно оценени. Вместо като ценен сътрудник вие ще бъдете приет като човек, който иска да прави всичко по свой начин. Показвайки, че можете да подобрите различните аспекти от работата на компанията, вие като че ли казвате на останалите си колеги, че преди са работили лошо. А това не е приятно на никого. Така че, ако наистина искате да подобрите работата на вашия отдел, първо станете „свой", а след това проявявайте инициативност.
3. Не показвайте прекомерната услужливост. За да се харесат на началника и колегите, новите служители често поемат задачи и отговорности, които не влизат в преките им задължения. Не правете тази грешка! Ако започнете да вършите всичко, имиджът ви на човек, който „не отказва" ще укрепне и всяко ваше „не" вече ще се приема с явно недоволство.
Затова ясно определете границата: вие ще изпълнявате всичко, за което ви плащат. Ако броят на задълженията ви се увеличава, пропорционално трябва да нараства и вашата заплата. Повярвайте, с това няма да обидите своя началник, а само ще му покажете, че си знаете цената.