1. Богатството

Парите могат да откупят някаква степен на щастие. Но след като човек вече може да си позволи да се храни, да се облича и да има покрив над главата си, всяка банкнота в повече не увеличава удовлетворението от живота. Освен ако не започне да изкарва повече от приятелите си, колегите и съседите.

"Парите купуват статут, а той прави хората щастливи", твърди Андрю Озуалд, икономист от университета Уоруик в Ковънтри, Англия.

2. Желание

От колко неща се нуждаем за да се чувстваме добре?
През 80-те е направено проучване сред 18 000 студента в 39 страни, които е трябвало да посочат нивото на тяхното щастие на цифрова скала. Следващата задача била да кажат, колко близко са до постигането на всичко, което са искали. След проучването станало ясно, че хората, посочили по-голямо разстояние между очакванията си и постигнатото до момента, са по-нещастни от останалите, чиито очаквания не били толкова далеч от това, което вече притежават.

3. Интелектът

Малко са проучванията, които изследват, дали интелигентните хора са по-щастливи, но те показват, че интелектът няма ефект върху удовлетворението от живота.
Някои от доказателствата по въпроса са, че умните хора могат да имат много по-високи очаквания и следователно, могат много по-лесно да останат разочаровани.
"А може би това, че имаш добър резултат на IQ теста, не означава, че се разбираш добре с хората", казва Ед Дийнър, психолог от университета в Илинойс. Той смята, че всъщност "социалната интелигентност" е истинският ключ към щастието.

4. Красотата

Лошата новина: добре-изглеждащите хора наистина са по-щастливи.
Възможно е това да бъде така, защото околните са по-предразположени към общуване с привлекателни хора. Но причината може и да не е толкова очевидна - най-красивите лица често са симетрични, а симетрията означава добри гени и здрава имунна система. Така че може красивите хора да са по-здрави и заради това - по-щастливи.
Хубавото е, че не е нужно да имаш визията на модел за да постигнеш същото - просто трябва да вярваш, че изглеждаш страхотно.

5. Бракът

В анализ на данни от 42 страни, американски учени открили, че женените хора са по-щастливи от неженените. Влиянието може и да е малко, но все още стои въпросът: Бракът ли ни прави по-щастливи или просто щастливите хора са по-склонни да се оженят.


И двете може да се окажат верни. Проучване, включващо 30 000 немци, проведено в рамките на 15 години, доказва, че щастливите хора са по-склонни да сключат брак и да го запазят. Но всеки може да подобри настроението си като се ожени. Позитивният ефект започва да действа около година преди "щастливия ден" и трае около година след това.


Проучването показва, че има нещо наистина специално около подписването на "онзи лист хартия" - не можеш да получиш пълното удовлетвоерние, ако просто живееш с човека. Вероятно причина за това е сигурността, която не е толкова силна при двойките, необвързани със златна халка.

6. Вярата

Вярата в отвъден живот може да даде на хората цел и смисъл на живота и да намали усещането за самота в големия свят.
Проучванията показват и че хората, които помагат на другите, живеят по-дълго. Заради това участието в религиозни помощни мероприятия носи по-голямо удовлетворение от други социални дейности.

7. Благотворителността

Няколко изследвания са доказали връзката между щастието и алтрустичното поведение. Но отново не е сигурно дали даряването ни кара да се чувстваме добре или просто щастливите хора са по-склонни да даряват.

В едно проучване Джеймс Коноу, икономист от университета Лойола Меримаунт в Лос Анджелис, събира доброволци, които трябва да отговорят на анкети. След това на половината анкетирани дава по 10 долара, а на останалите - нищо.

Икономистът моли тези с 10-те долара в джоба да разделят парите си с останалите.
Така Коноу открива, че по-щастливите студенти били по-склонни да се разделят с половината от парите си. Те също така се интересували по-силно от собственото си развитие и подобрение.

Коноу смята, че един единствен акт на дарителство (както е в случая) не може да направи субектите по-щастливи. Това, което може обаче, е събирателният ефект от подобен, алтруистичен, начин на живот.

8. Възрастта

Старостта може и да не е чак толкова лоша. "След като знаем всички проблеми на остаряването, как е възможно старите хора да са по-удовлетворени?", пита Лаура Карстънсън, психолог от университета Станфорд, Калифорния.

В едно проучване Карстънсън дава пейджъри на 184 души на възраст между 18 и 94 години и започва да им пише по 5 пъти на ден в продължение на една седмица, молейки ги да попълнят въпросник за емоционалното им състояние. Старите хора от проучването, отчитали позитивни емоции толкова често, колкото и по-младите, но негативните им били далеч по-редки.

Защо старите хора са по-щастливи? Някои учени твърдят, че възрастните очакват животът им да е по-тежък и се научават да се справят с него, или просто гледат по-реалистично на целите си и си поставят само такива, каквито могат да постигнат. А може би знаят нещо, което на младите често им убягва - това, че е много по-добре да се фокусираш върху всичко позитивно, отколкото върху негативното.