Времето е онова нещо в живота ни, което никога не ни достига. Това се усеща особено болезнено в първите дни след преминаване към лятно часово време, пише сайтът Тя.bg. Независимо от извиненията ни, простата истина е следната: разполагаме с 60 минути на час, а часовете в един ден винаги са 24.

Ако имате проблеми с управлението на времето си, вие вероятно сте единствения човек, когото трябва да обвинявате. Предлагаме ви 5 начина, които може да ви помогнат да станете по-организирана и да губите по-малко време.

1.Осъзнайте, че имате време
Най-важното е да настроите съзнанието си, че имате достатъчно време. Може би просто имате лошия навик да го пропилявате. Ето някои предположения как вероятно губите време:
- Проспивате уикендите;
- Гледате телевизия или ровите в интернет от скука и липса на мотивация за работа;
- Пишете лични имейли или чатите с приятели по време на работа.
Може би смятате, че някои от изброените неща са необходимо зло. Но когато времето все не ви достига, да гледате повторението на "Отчаяни съпруги", например, не може да бъде оправдано. Спрете телевизора, изключете месинджъра и настройте съзнанието си върху факта, че току що сте спечелили много ценни минути.
Да се отървете от нещата, които ви губят времето, ще ви спести много часове. Направете си списък с всички неща, които ви карат да се чувствате виновна за пропиляното време и сложете списъка на видно място, за да ви ги напомня ежедневно.

2. Идентифицирайте дразнителите
Независимо колко съзнателно се опитвате да се откажете от онези неща, с които пилеете време, неизбежно е някой друг да "нахлуе", за да ви губи времето. Дори един обикновен телефонен разговор може да прекъсне концентрацията ви, когато работите върху нещо и после да не сте в състояние да се фокусирате отново. Това пък може да доведе до сериозни проблеми с графика ви за дни напред. Направете така: една седмица записвайте всяко едно прекъсване. В края на периода може би ще установите, че онази колежка много ви досажда и разсейва, като иска непрекъснато да си говорите. Използвайте списъка, за да решите как ще се отървете от дразнителите - може би ще изключвате телефона всеки път, когато имате да свършите нещо, изискващо пълна концентрация или ще отрежете бъбривата колежка следващия път.

3. Направете си график
Независимо дали ще изберете някой електронен органайзер или обикновен тефтер, разграфен по дати и часове, денят ви трябва да е планиран, ако искате времето да ви стига. Не звучи романтично, но е практичен начин да си осигурите време за свободна романтична вечер, например.

4. Вършете нещата преди да е дошъл последният момент
Никога не е добър избор да чакате последната минута, за да свършите нещо. Защо? Защото едва ли ще успеете да свършите каквото трябва - както трябва и защото сами си създавате огромно емоционално напрежение и излишен стрес. Кое ви кара да правите така? Усещането, че като отлагате нещо, си освобождавате време. Истината е, че всъщност времето, което си освобождавате, прекарвате с обременено съзнание. Освен това, рядко това време е оползотворено рационално - в повечето случаи е пропиляно напразно. Изпълнявайте задачите в момента, в който бъдат поставени. Това гарантирано ще ви освободи време!

5. Ранно пиле, рано пее
Най-лошото, което можете да причините на един ваш нов ден, е късният му старт. Ако сте от тези, които натискат алармата сутрин по няколко пъти, със сигурност губите много време. Ако го правите, защото сте изморена - лягайте си по-рано. Ако го правите по навик, защото ви е под ръка - преместете алармата в другия край на стаята. Ако започвате деня си с лошо настроение, защото от тази аларма ви е заболяла глава - купете си нова аларма - със звуци от природата, музика и т.н. Но не отлагайте началото на деня! Когато денят започва късно, времето със сигурност никога няма да ви стига.

Тя.bg