Според Световната здравна организация към днешна дата има повече от 300 милиона души, страдащи от някаква форма на психологическо неразположение.

Добрата новина е, че решение на някои от по-леките от тях има в App Store или Google Play - в повечето случаи напълно безплатно.

И докато в България сме все още скептични към това да се лекуваме с приложения за телефон, то в Австралия учени са категорични: в по-леките случаи на депресия и безпокойство ползването на приложения може да бъде по-ефективно от мнението на квалифициран специалист.

Снимка 315500

Източник: iStock

Чрез проучване, в което са участвали над 3400 мъже и жени, е доказано, че приложенията за смартфон, които ни помагат да разбираме, следим и реагираме на психологическите си състояния, представляват реално средство за борба с лека депресия и безпокойство.

Разбира се, това не означава, че тотално трябва да захвърлите предписаните хапчета или да отречете сесиите с терапевт. Учените казват, че комбинирането на традиционните лечебни методи с приложения от рода на Breathe2Relax или Headspace могат значително да подобрят процеса на лечение.

Lantern, PTSD Coach или Optimism също са адекватен начин сами да следите симптомите на депресия и безпокойство. Отново според проучването голяма разлика в ефективността между повечето популярни програми няма, което прави "смартфон лечението" още по-достъпно и разнообразно.