За Нострадамус е писано много, но са малко фактите, които се знаят за личния му живот. На 2 юли се навършват 450 години от смъртта на предсказателя.

Познавайки биографията на френския учен, може да се придобие много по-голяма представа за значението му най-вече в развитието на медицината и на науката, а това би придало и по-голямо значение на неговите предсказания.

Всъщност това, което той е завещал на човечеството като лекар и учен е с пъти по-стойностно от самите предсказания. Животът на Мишел дьо Нострадам, както е името на известния предсказател, може да се раздели на три етапа: младост, зрялост и пророчества.

Нострадамус е роден на 14 декември 1503 г. в Сен-Реми във френския Прованс в еврейско семейство. Той е едно от деветте деца на Рейниер дьо Сен-Реми и търговеца на зърно и нотариус Жом дьо Нострадам.

Дядо му е този, който го посвещава и в науката хебраистика, изучаваща староеврейския език, писменост и култура, както и Кабала. Въпреки че той умира скоро след като започва обучението му, успява да го вдъхнови да продължи да се самообучава и накрая да се превърне в легендата, която е.

Обучението му е включвало история, класическа литература, астрология, конвенционална и народна медицина. След това Мишел учил риторика, граматика и философия в Авиньонския университет. През 1521 година става магистър на изкуствата и следващите осем години от живота си ги посвещава на продължително самообучение като е пътувал много и по това време започва да се интересува от медицина.

Снимка 242253

Източник: iStock

През този период Нострадамус се запознава и с една личност, която преобръща целия му живот - прочутия учен и астролог Жул Сезар Скалигер, който го посвещава в тайната на звездите.

Вторият етап от живота на Мишел дьо Нострадам е белязан от чумната епидемия. Тази болест е бич през целия XVI в. От нея умират съпругата и децата му. Има легенда, според която Нострадамус е открил лек срещу чумата, включващ чист въздух, чиста вода и витамин С. Това обаче се оказало твърде късно, за да спаси семейството му.

През 1533 г. знанията са достъпни за всеки, но свободните мислители са били заплашени от догмите на религията. Във Франция, обаче по времето на Маргарита Наварска, сестра на Франсоа I, лутераните и свободните мислители намират убежище. Това прави и Нострадамус.

Той работи в Салон Дьо Кро, където твори първата част на “Центуриа”. Отдава се на научна работа като се фокусира върху астрологията, медицината и философията.

Нострадамус прави и още едно голямо откритие през този период - големият календар. Става дума за подобие на вечния календар, но с астрологични добавки.

Като астрофил, Нострадамус гадае човешките съдби от звездите. Следи се движението на планетите и своеобразната “игра” на седемте планетите и седемте бога, които те олицетворяват.

Този календар прилича на усложнена натална карта на астрологичните позиции и различните фигури, които те образуват помежду си, влиза също и цикълът на годишните времена и човешкия труд. От звездите Нострадамус добива представа за причините за някоя болест или действие.

Снимка 242254

Източник: iStock

Нострадамус придобива огромен успех след отпечатването на „Центуриите”. Той обвързва всичките си знания в едно общо знание, което обхваща и намира връзки както с Кабалата и нумерологията, така и с астрологията и с медицината.

Нострадамус прави и единственото по рода си тълкуване на сънищата, според което хората сънуват значими неща не само за своята съдба, но и за съдбата на цялото човечество от периода, в който живеят.

Нострадамус остава в историята най-вече с предсказанията си, но истинският принос на този учен е в областта на медицината, фармакологията, астрологията и астрономията и езотеризма.

Това обаче, което и до днес се преиздава са “Центуриите”, чието първо издание е пуснато през 1555 г. Делото на този учен живее вечно и е винаги съвременно и представящо обрат в човешката история и цивилизация. /По материал на БГНЕС.