Съгласни сме, че всичко на тази планета трябва да се рециклира и използва повторно, когато е възможно. Спомнихме си и за "Марсианецът", където героят на Мат Деймън отглеждаше растения върху човешки екскременти.
И въпреки това новината за успешно създадените тухли от урина (отново човешка) малко ни изненада.
Източник: University of Cape Town
Става дума за експеримент на изследователката от Университета в Кейптаун Сюзън Ламбърт, която успява да създаде строителен материал с нулев отпечатък върху природата от човешка урина и живи бактерии. Тухлите могат да се произвеждат в разнообразни размери и форми, и изсъхват бързо на стайна температура.
Източник: University of Cape Town
За сравнение: традиционните тухли се пекат в пещи с температура над 1000 градуса, като генерират сериозно количество въглероден диоксид.
Процесът по създаването на био тухлите дублира този, по който се образуват мидите в естествена среда. Урината, пясък и бактерии, които произвеждат специален ензим, се смесват в калъп, а последвалата химическа реакция разгражда урината, като се отделя калциев карбонат, като този в цимента.
Източник: University of Cape Town
След това тухлите трябва да останат в калъпите си, докато изсъхнат напълно. Колкото по-дълго работи бактерията, толкова по-здрав е строителният материал. Остатъчните продукти пък са азот и калий, които могат да се използват като тор. Нали ви казахме - чиста работа.